Boşa giden milyonlar

HABER-YORUM | EFE YİĞİT

Türkiye’de transferde son sözü kulüp başkanları söyler. Teknik direktör listesini verir. Yönetim toplanır. Listedeki isimlerden bütçeye uygun olanlar kadroya katılır. Çoğu zaman teknik direktörün öncelikli istediği isimleri maliyetinden dolayı transfer edilmez. Listesinde olmayan oyuncuları kadroda gören teknik adamlar, yönetime olan tepkisini bu oyuncuları oynatmayarak gösterir. Teknik adamlar egosuna yenilip, ‘transfer etmediğim oyuncuyu oynatmam’ triplerini sık sık yapar. Olan burada kulüplere olur. Oyuncu yattığı yerden parasını tıkır tıkır alır.

TUDOR’UN HİÇ ŞANS VERMEDİĞİ 8 MİLYON EURO

Galatasaray bu sezon ligde fırtına gibi esiyor. Kadronun tamamına yakını sezon öncesi transfer edilen oyunculardan oluşuyor. Geçen sezonlarda takımın değişmezleri olan isimler ya yedek kulübesine mahkûm ya da ilk 18’de bile yer bulmadan tribünde maçları takip ediyor. Bir de kulübün istenmeyen oyuncuya ‘kulüp bul’ dediği isimler var. Bu oyuncular kulüp bulamayınca sözleşmesinden dolayı parasını almaya devam ediyor.

Galatasaray şu ana kadar bir dakika bile oynamamış oyunculara para ödemeye devam ediyor. Bu isimlerin kulübe yıllık maliyeti tam 8 milyon Euro. Buna vergiler ve primler dahil değil. Teknik direktör Igor Tudor bu sezon Eray İşcan, Cedric Carrasso, Ryan Donk, Tarık Çamdal, Emrah Başcan, Hakan Balta ve Nigel de Jong’a hiç forma şansı vermedi. Bu isimler çoğu maçları tribünden seyredip, ceplerine milyonları koymaya devam ettiler.

FENERBAHÇE’NİN ZENGİN KULÜBESİ

Fenerbahçe bu sezon kadro istikrarsızlığı yaşıyor. Her maça farklı 11’le çıkıyor. Takımın iskeletini oluşturan oyuncuların sayısı bir elin parmaklarını aşmıyor. Fenerbahçe kadrosundan sadece iki oyuncu Aykut Kocaman tarafından 15 maçta sahaya sürülmüş. Yıllık 3,5 milyon Euro net ücret alan Roberto Soldado şu ana kadar sadece 383 dakika sahada kaldı. Ligin en pahalı oyuncularından biri olmasına karşılık henüz gol atamadı.

Yıllık 4,5 milyon Euro net ücretiyle ligimizin en çok kazanan ismi Robin van Persie ise tam bir facia. Sakatlıktan bir türlü kurtulamayan ama nedense sakat olduğu dönemde bile Hollanda milli takımına çağrılan Robin van Persie, toplam 200 dakika oynadı. Gol atamayan van Persie futbol hayatında en kolay para kazandığı dönemi Fenerbahçe’de geçiriyor. Yine gol kralı ünvanlı Fernandao ve Aatif Chahechouhe yattığı yerden veya çok az süre olarak milyonlar kazanıyor.

ŞENOL GÜNEŞ’Lİ BEŞİKTAŞ DAHA İYİ DURUMDA

Son iki yılın şampiyonu Beşiktaş’ta Şenol Güneş’in kadro istikrarı dikkat çekiyor. Güneş, transferde ince eleyip sık dokurken, takıma faydası olmayacak isimleri kadroya katmamaya dikkat ediyor. Ancak Güneş’in ümit bağladığı halde fiyasko olan isimler de yok değil. Bunların başında Alvaro Negredo geliyor. Cenk Tosun’un kulübeye mahkûm ettiği Negredo 342 dakika sahada kalırken, 1 gol attı. Yıllık net 4,3 milyon Euro ücret alan bir oyuncu için oynadığı süre ve attığı gol aldığı ücretin hakkını vermiyor demektir.

Beşiktaş’ın bu sezon hayal kırıklığı yaşadığı isimler kaleci Boyko, müzmin sakat Mustafa Pektemek, Aras Özbiriz ve Mitroviç oldu. Aras ve Boyko A takım kadrosunda yer bulamadığı için 21 yaş altı takımıyla antrenmanlara çıkıyor. Tabi ücretlerini almaya devam ederek. İki oyuncunun Beşiktaş’a yıllık maliyeti ise 2,2 milyon Euro. Yine yılların müzmin sakatı Mustafa Pektemek bu sezon sadece 2 dakika oynadı. Hırvat oyuncu Mitroviç ise 2 maçta sahaya çıkıp 36 dakika süreyle takıma katkı yaptı. Beşiktaş’ta bu sezon ayrıca Necip Uysal ve Lens de beklenen katkıyı yapamadı. Necip 276, Lens ise 295 dakika oynadılar. Aldıkları ücret ve kalitelerini dikkate aldığımızda bu isimler de yedek kulübesinde oturup para kazananlar listesinde yer aldı.

SPORTİF DİREKTÖR SİSTEMİ GEREKLİ

Sadece İstanbul’un üç büyükleri değil hemen hemen tüm kulüplerimiz yedek kulübesinde oturan oyunculara milyonlar ödüyor. Sezon başında hesapsız yapılan transferlerin ceremesini sezon boyunca ödüyorlar. Gelir gider dengesi bozulunca UEFA’nın Finansal Fair Play kuralı devreye girip, kulüpler zor durumda kalıyor.

Oysa Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Kulüpler transfer politikasını yönlendirecek profesyonel sportif direktörleri göreve getirmediği sürece milyonlar boşa gitmeye devam edecek. Geçmişte Beşiktaş ve Fenerbahçe sportif direktör istihdam etmiş ancak bunlar kısa süreli olmuştu. Çünkü kulüp başkanları her şeyde olduğu gibi bu konuda da son sözü söyleyen olmak istiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin