Borsa İstanbul yönetim kurulu üyeleri kendilerine 18 bin lira huzur hakkı bağlamış

Devletten teşvik alamadığı için on binlerce esnafın kepenk kapattığı koronavirüs salgını sürecinde çok sayıda vatandaş da ücretsiz izne çıkarılıp günlük 39 lira ile geçinmeye çalışırken, yüzde 10’u Katarlılara 200 milyon dolara satılan Borsa İstanbul A.Ş yönetim kurulu üyeleri kendilerine 18 ile 24 bin TL arasında değişen ‘huzur hakkı’ bağladığı ortaya çıktı. Makam aracı, sosyal haklar ve gelir vergisinin kurum tarafından ödenmesi de cabası.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyeleri arasında dikkat çeken iki isimden biri Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, diğeri ise Varlık Fonu’nda da Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Erişah Arıcan.

İstanbul Varlık Fonu’na devredilen ve geçtiğimiz günlerde yüzde 10 hissesinin Katar’a satıldığı Borsa İstanbul şimdi de yönetim kurulunun kendisine tanıdığı imtiyazlarla gündeme geldi. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu 14 Nisan tarihinde toplanarak çok sayıda karar aldı.

Kararlara göre, Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan’a aylık 24 bin TL, aralarında Borsa İstanbul A.Ş Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da bulunduğu yönetim kurulu üyelerine ise 18 bin TL huzur hakkı tanındı.

Borsa İstanbul’daki ücretlere ilişkin bilgiler, Metin Cihan’ın kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajlar üzerine sosyal medyanın gündemine geldi.

Borsa İstanbul’un 14.04.2020 tarihli olağan genel kurul toplantısı tutanağına göre Yönetim Kurulu Başkanı’na 24 bin TL Yönetim Kurulu üyelerine ise 18’er bin TL ‘huzur hakkı bağlanmış. Ayrıca yönetim kurulu, kendilerine makam aracı tahsis edilmesi ve Borsa İstanbul’dan alınan ücretin gelir vergisinin de kurum tarafından karşılanması karara bağlanmış.

TUTANAK

İlgili gündem maddesi, toplantı tutanağına aynen şöyle geçti:

Gündemin 10 uncu maddesinde yer alan “Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin ücret, prim ve sair haklarının karara bağlanması” maddesi ile ilgili olarak;

– Huzur hakkı ücretlerinin Yönetim Kurulu Başkanı için aylık net 24.000-TL olarak, Yönetim Kurulu Üyeleri için aylık net 18.000-TL olarak belirlenmesi,

– Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerine yapılacak aylık huzur hakkı ödemelerinin Borsa İstanbul A.Ş. çalışanları için yapılan uygulama esas alınarak ay sonlarında gerçekleştirilmesi,

– Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerinin; Şirket Esas Sözleşmesinin 15 inci maddesinin dördüncü fıkrası çerçevesinde makam aracı tahsisi, görevle ilgili konularda yolculuk, seyahat, konaklama, harcırah, temsil ödeneği haklarından yararlanabilmeleri; ayrıca bunların eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin Borsa İstanbul A.Ş. personeli ile aynı şartlar dâhilinde sağlık yardımlarından yararlandırılması,

– Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyelerinin birden fazla işverenden ücret almaları dolayısıyla gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekmesi durumunda Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yapılan ücret ödemelerine isabet eden ilave verginin talep edilmesi halinde Borsa İstanbul A.Ş. tarafından karşılanması, Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri tarafından 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak ücret geliri elde edilmesi durumunda, hesaplanan ilave verginin tamamının Borsa İstanbul A.Ş. tarafından karşılanması

hususlarının Türkiye Varlık Fonu’nu temsilen Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. temsilcisinin verdiği önerge ile teklif edildiği görüldü.

Söz isteyen olup olmadığı, elektronik genel kurul sisteminden katılanlar da dahil olmak üzere, pay sahiplerine soruldu. Söz alan olmadı, oylamaya geçildi. Yapılan oylamada önerge elektronik genel kurul sisteminden katılanları da içerecek şekilde, katılanların oy birliğiyle kabul edilerek Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerinin ücretlerinin önerilen şekilde belirlenmesine karar verildi.

VARLIK FONU’NUN 2. İSMİ

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla bağlanan 24 bin TL’lik huzur hakkını alan kişi Prof. Dr. Erişah Arıcan. Söz konusu isim aynı zamanda Varlık Fonu’nda da yönetim kurulu üyesi. Arıcan, yine bu görevlerini sürdürürken 2015 Eylül ayından itibaren M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yönetim Kuruluğu üyeliği görevine de devam ediyor.

FAHRETTİN ALTUN’A 18 BİN LİRA

Dikkat çeken diğer isim ise akademik kariyeri ve uzmanlık alanları borsa ve ekonomiyle alakalı olmayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun.

Daha önce de evine 4 maaş girmesi sebebiyle eleştirilerin hedefi olan Altun da Borsa İstanbul’dan 18 bin TL huzur hakkı alıyor.

YÖNETİM KURULU’NDA KİMLER VAR?

Borsa İstanbul A.Ş Yönetim Kurulu’nda yer alan isimler:

Prof. Dr. Erişah ARICAN – Yönetim Kurulu Başkanı

Zafer SÖNMEZ – Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili

Mehmet Hakan ATİLLA – Genel Müdür, Yönetim Kurulu Üyesi

Yunus ARINCI –  Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Metin KIRATLI – Yönetim Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Fahrettin ALTUN –  Yönetim Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Cem DEMİROĞLU – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Tevfik ERASLAN – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Gülsevin ÇİPLİ – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin