Borcunu ödeyemeyen işçi kendini ateşe verdi [VİDEO]

Kayseri’de yaklaşık bir yıldır işsiz olduğu öğrenilen 2 çocuk babası 45 yaşındaki Haydar Çopur, 2 bin lirayı bulan borcu yüzünden üzerine benzin dökerek kendini ateşe verdi.

Önceki gün yaşanan  olayda Kocasinan İlçesi Cumhuriyet Meydanı Ahmetpaşa caddesindeki Valilik Göç İdaresi binası önüne gelen Haydar Çopur, burada elindeki bidondaki benzini başından aşağıya dökerek, intihar edeceğini söyledi. Bir süre bekleyen Çopur, polisin ve çevredekilerin müdahalesine fırsat vermeden elindeki çakmağı yaktı ve kendini ateşe verdi. Bir anda alev topuna dönen Çopur’un üzerine, buradaki memurlar bina içinden getirdikleri suyu döktü. Polis ve sağlık ekipleri de Haydar Çopur’u 112 ambulansına bindirip, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdı. Tedavi altına alınan Çopur’un vücudunda ağır derecede yanıklar oluştuğu ve sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

AYLARCA İŞ ARADI, ALACAKLILAR KAPIYA DAYANDI

Evrensel’in haberine göre, Haydar Çopur’un yaklaşık bir yıldır iş aradığı son çare olarak da iki hafta kadar önce İŞKUR’a başvurduğu öğrenildi. İŞKUR başvurusundan da yanıt alamayan Çopur’un, alacaklıların da kapısına dayanmasıyla 2 bin liralık borç nedeniyle kendisini yaktığı bildirildi.

İSİG ÜYESİ ÇAKIR:İŞSİZ İNTİHARLARINDA SON DÖRT YILDA CİDDİ ARTIŞ VAR

İstanbul İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği Meclisi üyesi Murat Çakır,  yaptığı değerlendirmede son dönemde işçi ve işsiz intiharlarında gözle görülür bir artış olduğuna dikkat çekti. Siyasi iktidarın işsizliğin azaldığı ve ülke ekonomisinin büyüdüğüne dair yaptığı açıklamaları hatırlatan Çakır, Haydar Çopur’un 2 bin lira borcu yüzünden intihar girişiminde bulunmasının ülkede işsizliğin azalmadığını net olarak ortaya koyduğunu vurguladı.  “Türkiye ekonomisi büyüyorsa o zaman istihdam olmadan rant üzerinden büyüyor. Çünkü emekçilerin bu büyümeden pay almadığını gösteren bir tablo var” diyen Çakır, işsiz intiharlarının bu tablonun bir boyutu olduğunu dile getirdi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin