Borç batağındaki Başakşehir Belediyesi, bütçenin yarısını arsa satarak karşılıyor

Borç batağındaki AKP’li Başakşehir Belediyesi’nin, Olimpiyat Stadı’nın yakınındaki milyonlarca lira değerindeki iki arazisini daha satacağı ileri sürülü. Birgün Gazetesi’nden İsmail Arı’nın haberine göre ayrıca belediye, bankalardan 161 milyon TL’ye kadar da kredi almak için yetki aldı. Başakşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Beyzade Kayabaşı, “Belediye yönetimi, her yıl bütçesinin yüzde 50’sini arsa satarak karşılıyor.” dedi.

Başakşehir Belediye Meclisi’nin mayıs ayı oturumunda, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yakınında yer alan belediyeye ait arsaların satışı gündeme geldi. Belediye meclisine sunulan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün teklifiyle, Ziya Gökalp (İkitelli-2) Mahallesi’nde yer alan 64 bin 578 metrekare büyüklüğündeki arazi ile 44 bin 620 metrekare büyüklüğündeki iki arazinin satışı için yetki istendi. Arazilerin belediyeye gelir getirmesi amacıyla, “Arsa satışı” veya “Hasılat paylaşımlı arsa satışı” yöntemleriyle satışa çıkarılacağı açıklandı.

Belediye meclisindeki oylamada, CHP’li ve İYİ partili belediye meclis üyelerinin ret oylarına karşın AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla arsaların satışına onay verildi. İmar planlarına konut alanı olarak işlerin arazilerin gelecek günlerde düzenlenecek ihaleyle satışa çıkarılacağı belirtildi.

KREDİ YETKİSİ ALDI

Meclis oturumunda görüşülen bir başka konu ise Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün iç borçlanma teklifi oldu. Meclisten, belediyenin yatırım ve kamulaştırma harcamalarında kullanılmak üzere yurtiçindeki bankalardan 161 milyon 289 bin TL’ye kadar kredi kullanılarak borçlanması için yetki istendi. Kredi karşılığında ise bankalara belediyeye ait gayrimenkullerin ipotek olarak verilebileceği belirtildi.

AKP’Lİ BAŞKAN YETKİ ALDI

Milyonlarca liralık borçlanma teklifine ilişkin de belediye meclisinde oylama yapıldı. Oylamada, CHP’li ve İYİ partili belediye meclis üyelerinin ret oylarına karşın AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla AKP’li Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’na borçlanma yetkisi verildi.

İLÇENİN YÜZDE 70’İ BOŞTU

Belediyenin borç batağında olduğunu vurgulayan Başakşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Beyzade Kayabaşı ise yaptığı konuşmada, “Belediyemiz 2009 yılında kuruldu ve o tarihte ilçemizin yüzde 70’i boş araziydi. Belediye yönetimi, her yıl bütçesinin yüzde 50’sini arsa satarak karşılıyor. Geçici ve göstermelik hizmetlerinizle bütçenizi har vurup harman savurmaktasınız.” ifadelerini kullandı.

BU BORÇLARI ÖDEMESİ İMKANSIZ

Kayabaşı, geçtiğimiz yıl mayıs ayında yaptığı açıklamada, belediyenin 2020 yılında uzun vadeli borcunun bir yıl öncesine göre yüzde 115 artarak 354,4 milyon TL’ye ulaştığını açıklamıştı. Bugün bu rakamın ne olduğu bilinmiyor. Kayabaşı, “Belediyenin 2019 yılı kısa vadeli borç tutarı 447 milyon TL iken, 2020 yılında 780.6 milyona TL’ye yükseldi. Bu borcu ödenmesi imkansız.” demişti. Geçtiğimiz yıl 780 milyon olarak açıklanan borcun bugün ne kadar olduğu konusunda da net bir rakam yok.

Başakşehir Belediyesi’nin İstanbul’da en fazla arsa satan belediye olarak biliniyor. Sadece 2020 yılında belediyenin arsa satışı 1,4 milyar TL civarında.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin