‘Boğma teliyle işini bitir…’ tehdidinde bulunan akademisyene mahkeme koruması

Geçtiğimiz eylül ayında uçakla yolculuk eden CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nu arkasında oturan Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim görevlisi Burak Doğan, sosyal medya hesabından “Uçakta Sezgin Tanrıkulu’nun arkasına oturdum… Boğma teliyle işini bitir biz sana hapiste bakarız diyenler fav” şeklinde tweet atmıştı.

Bu durumu gündeme getiren haberlere aylar sonrası erişim engeli geldi. Kişilik hakları ihlali gerekçesiyle ilgili haberler hakkında Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 17 Şubat 2021 tarih ve 2021/2021 sayılı kararı ile erişime engelli kararı aldı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu geçtiğimiz Eylül ayında Twitter hesabında yazdığı mesajda uçakta arkasında oturan yolcunun kendisine yönelik tehdit mesajını paylaşmıştı.

Ankara’dan İstanbul’a Türk Hava Yolları’nın TK 2143 sefer sayılı uçakla yolculuk eden Tanrıkulu 1A numaralı koltukta oturmuştu. Arkasında bulunan 2A numaralı koltukta oturan ve Twitter’da ‘Bozo’ adlı hesabı kullandığı anlaşılan Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Burak Doğan Twitter’da, “Uçakta Sezgin Tanrıkulu’nun arkasına oturdum.. Boğma teliyle işini bitir biz sana hapiste bakarız diyenler fav” mesajını paylaştı. Tanrıkulu da mesajı görünce iner inmez havalimanı polisine Doğan’ı şikayet etti. Bunun üzerine Burak Doğan gözaltına alındı. Ancak daha sonra serbest bırakıldı.

Burak Doğan ceza hukuku hocası olduğu ortaya çıkmıştı.

Tanrıkulu olayı şöyle anlatmıştı: “13.05 uçağıyla İstanbul’dan Ankara gidiyordum. Uçak yere inince telefonumu açtım. Bu kişinin attığı mesajın fotoğrafını bir arkadaşım göndermiş, ‘Arkanda böyle biri oturuyor. Dikkat et” diye. Döndüm baktım, gerçekte profil fotoğrafındaki kişiye benzeyen biri oturuyor. ‘Beyefendi bunu siz mi yazdınız?’ diye sordum. ‘Hayır’ dedi. Sonra tekrar döndüm, ‘Beyefendi siz yazdıysanız hangi saikle yazdığınızı söyleyin. Özür dilerseniz şikayetçi olmayacağım yoksa şikayet edeceğim’ dedim. Bu defa, ‘Ben yazdıysam ne olmuş seni sevmiyorum’ dedi. Bunun üzerine yanımdaki arkadaşım da, ‘Siz sevmediğiniz insanları telle boğuyor musunuz?’ diye sordu. Ben de hostese ‘polis çağırın’ dedim. Daha sonra polis içeri geldi ve birlikte dışarı çıktık. Bu kişi polise verdiği ifadede, ‘Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum, Gazi Üniversitesi’nde ceza hukuku hocasıyım’ demiş. Ben polisten bunu duyunca, ‘ceza hukuku hocasıysa özür dilese de affetmem’ dedim ve şikayetçi oldum. Benden sonra serbest bırakıldığını öğrendim. Şu anda nasıl ve neden serbest bırakıldığını anlamaya çalışıyorum.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin