Boğaziçili öğrenciler ev baskınlarıyla gözaltına alındı

Eski AKP milletvekili adayı Melih Bulu’nun kurum dışından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrenciler, bu sabaha karşı ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenci sayısının 17 olduğu öğrenildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bir dönem partisinden milletvekili olmak için sıraya giren Melih Bulu’yu kurum dışından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atamasını protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, bu sabah evlerine düzenlenen baskınlarla gözaltına alındı.

Çok sayıda Boğaziçi öğrencisiyle birlikte, öğrencilerle dayanışmaya gelen farklı üniversitelerdeki öğrencilerin de gözaltına alındığı öğrenildi. BirGün’ün ulaştığı bilgiye göre, şu ana kadar 17 gözaltı var.

Melih Bulu’nun Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından öğrenciler, dün öğleden sonra okul önünde kitlesel bir protesto düzenlemişti. Polis ise öğrencilerin okula girişine, kapıya kelepçe takarak engel olmak istemişti. Eylem sırasında gözaltına alınan öğrenciler, akşam saatlerinde serbest bırakılmıştı.

Melih Bulu, 12 Eylül döneminden sonra üniversiteye kurum dışından atanan ilk rektör oldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin