Boğaziçi protestolarına katılan 53 kişi hakkında adli kontrol kararı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atanmasını Kadıköy’de protesto ettikleri için gözaltına alınan 61 şüpheliden 53’ü hakkında çıkarıldıkları adli makamlarca yurt dışı çıkış yasağı ve imza şeklinde değişen adli kontrol tedbirleri uygulandı. 8 şüpheli de ifade vermelerinin ardından savcılıkça serbest bırakıldı.

Gezi eylemlerinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan’ın da bulunduğu 61 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından dün sabah saatlerinde Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirildi.

Savcılık, ifadelerinin alınmasının ardından 33 şüpheliyi tutuklama talebiyle, 20 şüpheliyi de adli kontrol talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etmişti. Ayrıca savcılık, 8 şüphelinin de ifadesini almasının ardından serbest bırakmıştı.

TUTUKLAMA YOK

5 ayrı Sulh Ceza Hakimliği’nde görülen sorgu işlemleri sona erdi. Ardından açıklanan kararlara göre tutuklama taleplerinin tümü reddedildi. Ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağı şeklinde adli tedbir kararları verildi.

Tutuklama istenen 33 kişi arasında bulunan Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan için ise haftada bir imza adli kontrolü ile birlikte ev hapsi verildi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin