BM’den ‘iklim’ uyarısı: Dünya felakete gidiyor

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, Tr724

Birleşmiş Milletler (BM) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nde (IPCC) dünya kamuoyuna ciddi uyarılar yapıldı. Karbondioksit (CO2) emisyon salınım hacimleri kontrol altına alınmazsa, yeryüzündeki sıcaklığın 2030 ile 2052 arasında 1.5 santigrat derece artacağı, bunun da çok büyük sonuçları olacağı açıklandı.

IPCC tarafından yayınlanan rapora göre, karbon salınımının azaltılması için Paris’te ortaya konan hedefler yakalansa da bu yeterli olmayacak. 2030 sonrasında daha büyük ve daha iddialı azalımlar yapılsa bile büyük felaketler dünyayı bekliyor. Bu sebeple, tüm ülke ve liderlere üzerlerine düşen görevleri yapmaları çağrısı yapıldı.

İklim değişikliği araştırmacıları, “Yenilenebilir enerjinin payının 2050 yılında yüzde 70 ile 85 arasında olması” gerektiğini vurguladı. Payın şimdi yüzde 25 civarında olduğu, bu işe yaramazsa, Karbondioksit salınım hacminin (CO2) havadan dışarı çıkması için yeni yöntemler geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

19.yüzyıldan beri küresel sıcaklığın 1 derece yükseldiğine dikkat çekilen IPCC raporunda, aynı dönemde başlayan sanayileşmenin söz konusu ısı artışına sebep olduğunun altı çizildi. Sıcaklığın önümüzdeki yıllarda 2 derece yerine 1,5 oranında yükselirse, deniz seviyesinin de daha az yükseleceği bilgisi verildi. Isınmayı 1,5 derecede sınırlamak için gereken hızlı önlemlerin bir an önce alınması, aksi takdirde küresel ısınma nedeni ile yüz milyonlarca insan için kuraklık, sel, aşırı ısı ve diğer ciddi sonuçların olacağına işaret edildi

Hollandalı araştırmacı Connick: İmkânsız değil

İklim araştırmaları üzerine çalışmaları bulunan Hollandalı Heleen de Coninck, 1.5 derecenin altında da ısınmanın mümkün olabileceğini söylüyor. Connick,  “Fakat bunu başarmak için çok hızlı iyi bir eylem planı gerekli. Bu imkânsız değil. Ama sıkı bir çalışma ve yaptırımlar lazım.” diyor.

Yarım derece daha az ısınma daha az açlık

Heleen de Coninck, İklim Değişikliği Paneli’nden çıkan raporu şöyle özetledi: “Raporda işaret edilen yarım derece daha az ısınma, yüz milyonlarca insan için yüzde 50 daha az sel, daha az açlık ve yoksulluk demek. Örneğin geçen yaz kuzey yarımkürede 2 derece daha fazla sıcak günler nedeni ile ölümler ve orman yangınlarının artmasına neden oldu.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin