BM Barış Gücü’ne saldırı: 20 yaralı

HABER | TÜRKMEN TERZİ

Batı Afrika ülkesi Mali’de Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü merkezine yapılan saldırıda, 20 askerin yaralandığı bildirildi. Mali’nin orta bölgesinde yer alan Douentza kasabasında yakınında bulunan BM askeri üssüne yerel saatle sabah 07:00 civarında yapılan saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’nun (MINUSMA) temsilcisi Olivier Salgado Reuters’e yaptığı açıklamada, yaralı askerlerden bazılarının durumunun ağır olduğunu ifade etti. Salgado, MINUSMA tarafından saldırının en sert bir şekilde kınandığını, yaralıların tedavisi için tüm tedbirlerin alınması talimatının verildiğini ifade etti.

Mali’nin tarihi Timbuktu bölgesinde geçen ay kimliği belirsiz kişilerin saldırısında 4 barış gücü askeri ölmüş, 5 kişi de yaralanmıştı. BM Genel Sekreteri UN Secrl António Guterres saldırıyı savaş suçu olarak nitenlendirmişti.

Mali’de, ülkenin kuzeyini ele geçiren terrorist gruplara karşı 2013 yılında konuşlandırılan MINUSMA, BM’nin dünyadaki en tehlikeli misyonunu gerçekleştiriyor. BM Barış gücü Mali’de Aralık 2020 itibarıyla, aralarında sivil ve üniformasızların da olduğu toplam 231 görevlisini kaybetti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin