Bloomberg, Erdoğan’ın açıklayacağı müjdeyi duyurdu: ‘Türkiye, Karadeniz’de doğalgaz kaynağı keşfetti’

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Cuma günü bir müjde açıklayacağını’ duyurmasının ardından Bloomberg, Türkiye’nin Karadeniz’de büyük olasılıkla doğalgaz olan bir enerji kaynağı keşfettiğini duyurdu.

Diğer yandan Euronews Türkçe aktardığana göre ise Erdoğan’ın “Cuma günü açıklayacağız” dediği müjde Akdeniz’de tespit edilen bir doğalgaz kaynağı.

Bloomberg’in konuyla doğrudan ilgilenen iki yetkiliye dayandırdığı habere göre, Erdoğan’ın cuma günü ‘yeni bir çağ başlatacağını’ söylediği haberin Karadeniz’de keşfedilen ve büyük ihtimalle doğalgaz olduğu belirtilen bir enerji kaynağı olduğu belirtildi.

Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ile karşı karşıya gelinen Doğu Akdeniz’de de enerji araştırmaları yapmaya devam edileceğini belirtirken, Cumhurbaşkanlığı ofisi konuya ilişkin yorum yapmayı reddetti.

Euronews: Erdoğan cuma günü bir değil iki müjde birden açıklayabilir

Euronews Türkçe servisinin edindiği bilgilere göre ise Erdoğan’ın “Cuma günü açıklayacağız” dediği müjde Akdeniz’de tespit edilen bir doğalgaz kaynağı.

Bunun için NATO limanında demirli olan Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni yola çıktı. 12 bin metre derinliğe kadar 3 bin metre sondaj yapma özelliği olan Kanuni’nin 35 personeli bulunuyor.

Teknik detaylar açıklanmayacak

Bulunan gazın değeri ve sınıflandırılması açısından ilk aşamada hangi derinlikte bulunduğu gibi teknik bilgilerin ise sır tutulması ve açıklanmaması bekleniyor. Ancak edinilen bilgilere göre bulunan gaz kaynağı da hidrokarbon.

Kaynak Karadeniz’de mi?

Euronews’e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen cumhurbaşkanlığına yakın bir kaynak; konuyla ilgili çıkan benzeri haberlerle ilgili olarak ‘gaz kaynağının Akdeniz değil, Karadeniz’de bulunduğu iddiasının stratejik ve hedef şaşırtma amaçlı olabileceğini’ de kaydetti.

Hidrokarbonlar endüstriyel açıdan da önemli

Hidrokarbonların birçok çeşidi bulunuyor. Bu çeşitlerin bazıları endüstriyel bakımdan önemli. Örneğin metan tabii gazların temel maddesi. Benzin hidrokarbonlar karışımı olduğu gibi benzen, naftalin ve asetilen de birer hidrokarbon.

Hisselerde yükseliş

Erdoğan’ın “müjde vereceğiz” açıklamasından sonra da Tüpraş ve Petkin hisselerinde sert yükselişler yaşandığı gözlemlendi. Güne eksi seviyelerde başlayan Tüpraş hisseleri Erdoğan’ın açıklamasının ardından yüzde 8,58 sıçrama yaparak 86,70 liraya yükseldi.

İkinci müjde aşı olabilir

Bunun yanı sıra edinilen bir diğer bilgi de Türkiye’nin Covid-19 aşısı için Rusya ile yoğun temas içerisinde olduğu ve iki ülke arasında bir aşı protokolü imzalanmasına çok yakın olunduğu yönünde.

Buna göre Türkiye’nin Rus aşısını alan ilk ülke olması bekleniyor. Bununla birlikte aşı üretiminin bir bölümünün de Türkiye’de gerçekleştirilmesi söz konusu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin