Bitkiler meğer ses çıkarıyormuş!

New York Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının bitkilerle ilgili yaptığı çalışmanın sonuçları şaşırttı. Douglas Cook başkanlığındaki araştırma ekibi, bitkilerin büyüme evresinde ses çıkardığını tespit etti. Bazı bitkiler bu süreçte kas tutulması bile yaşıyor.

Sert rüzgârlarda mısır üretiminde oluşan kayıpları azaltmak için araştırmalar yapan ekip, bitki henüz çim aşamasındayken meydana gelen hasarları tespit etmeye çalıştı. Gözlemler sonunda, çimlerde mikro düzeyde kırılmalar olduğu saptandı.

Amerikan Akustik Topluluğu toplantısında çalışma hakkında bilgi veren Douglas Cook, şunları anlattı: “Bir bitkinin büyüme sürecinde, milyonlarca kırılma meydana geliyor. Bitkiler kırılan yerleri tamir ediyor ve böylece büyüme oluşuyor. Örneğin, çok spor yapan birinin de kasları tutulur. Ama bunu devam ettirirse sonunda kaslar sertleşir ve gelişir. İşte bitkilerdeki kırılmalar da bu etkiyi yapıyor. Önce bir çeşit kas tutulması oluşuyor. Ama tamir edilen bölgeler daha da güçleniyor ve bitki bu şekilde gelişimini sürdürüyor.”

Gövdedeki kırılmaların bir çeşit “mikroskobik deprem” etkisine neden olduğunu belirten Amerikalı araştırmacı, kırılma sırasında açığa çıkan enerjinin ses dalgaları ürettiğini açıkladı. Douglas Cook, bu dalgaların ancak “kontakt mikrofon”  denilen son derece hassas cihazlarla algılanabildiğini belirtti. DW

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin