Bitcoin’de yeni rekor: 60 bin doların üzerine çıktı

Dijital para birimi Bitcoin’in değeri, bazı büyük şirketler tarafından yapılacak ödemelerde kabul edilmeye başlanmasıyla birlikte 2020 sonlarından bu yana üçe katlanmış durumda.  Bitcoin, yeni bir rekor kırarak ilk kez 60 bin doların üzerine çıktı.

Ancak bazı analistler, Bitcoin’in değerini 60 bin doların üzerine taşıyan bu son yükselişin kısmen ABD’de koronavirüs salgını nedeniyle kabul edilen 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinden kaynaklandığını belirtiyor.

Bitcoin’in toplam piyasa değeri geçen ay 1 trilyon doları aştı.

Bununla birlikte, geçmişte Bitcoin fiyatlarında sert dalgalanmaların olduğu ve ilk kez oluşturulduğu 2009 yılından bu yana zaman zaman sert inişlerin yaşandığı da görülüyor.

Bitcoin’in değerinde son dönemde gelen hızlı yükselişte büyük şirketlerin aldığı kararlar etkili oluyor.

Elon Musk, Şubat ayında yaptığı açıklamada elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve ileride bu kripto para biriminin otomobil satın alımlarında kabul edeceğini açıkladı.

Mastercard, bazı kripto para birimlerini ödemelerde kabul etmeyi planladığını açıklarken, dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock de Bitcoin’i nasıl kullanabileceğine dair yöntemler araştırdığını duyurdu.

1 YORUM

  1. Bitcoin in sonu geliyor. birşeyin bukadar hızlı ve çok değerlenmesi onu değersiz yapar. Yani kullanılabilirliğini azaltacaktır. Sadece kendini alıp satar. Bir mal alıp satmada kullanılmaz. Sert iniş çıkış döngüsü onu güvensiz liman yapar. Ben böyle düşünüyorum ayrıca dolar alırken bile sadece alıyorum ve kullanacağım zaman kullanıyorum. Al sat yapmaya elim varmıyor yani düşünsenize 7 den alıyorsunuz bir hafta sonra 7,5 olmuş satmaya gidiyorsunuz sonra bekliyorsunuz 7,40 düşsün de yine alıyım sonra 7,80 de satarım veya 8 de satarım. Bu çok adi bir davranış emeksiz paradan para kazanma alışkanlığı. Ama paranın değerini korumak için alıp tutmak bir ihtiyaç için harcayana kadar dolarda beklemek makul ve masum. Velhasılı bitcoin bana gayri ahlaki de gelmekte. Zaten paranın yeraltı/ suç dünyasının finanse edilmesindede büyük etkisi var. Hiç zararı yok desek içki satan büfeden ekmek almak kadar masum işte.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin