‘Bisikletinle işe git gel bakalım’ diyen Soylu’ya AYM üyesinden bisikletli gönderme!

Anayasa Mahkemesi’nin “Karayollarında toplantı ve gösteri düzenlenemez” kararını iptal etmesine tepki gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı konuşmada AYM Başkanı Zühtü Arslan’ı hedef alarak “Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım.” ifadelerini kullanmıştı.

Soylu’ya cevap Anayasa Mahkemesi Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım’dan geldi. Önce Anayasa’nın 138. Maddesi’ni paylaşan Yıldırım daha sonra yaptığı paylaşımda hem gençliğinde hem de şimdi bisiklete binerken çekilen fotoğraflarını paylaşıp Soylu’ya gönderme yaptı.

AYM’nin “Şehirler arası kara yollarında gösteri ve yürüyüş düzenlenemez” hükmünü iptal etmesine tepki gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’a ‘‘Bisikletinle işe git gel bakalım.’’ şeklinde sözlerine AYM Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım’dan dikkat çeken paylaşımla cevap geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’a “Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım” ifadelerinin ardından bugün Anayasa Mahkemesi Üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım’ın sosyal medya paylaşımı dikkat çekti.

ANAYASA’NIN 138. MADDESİNİ PAYLAŞTI

Yıldırım, Twitter hesabından ilk olarak Anayasa’nın 138. Maddesi’ni paylaştı:

“MADDE 138. – Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz… Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.”


BİSİKLETLİ FOTOĞRAFINI DA PAYLAŞTI

Anayasa’nın 138. maddesini paylaşan Yıldırım Daha sonra Yıldırım, bisikletiyle çekilen fotoğrafı Twitter hesabından paylaştı.

1 YORUM

  1. 15 Temmuz sonrası soykırım seviyesinde yaşanan anayasa ihlallerine ses çıkartmayan AYM üyeleri dahil bu mesajı (Madde-138) paylaşanlara bir cevabım var ancak onu da siz yayınlamazsınız. En naif ifadeyle ölen vicdanların “Lazarus Etkisi” diyebilirim.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin