Birleşmiş Milletler, BAE’den Prenses Latife’nin hayatta olduğunu kanıtlamasını istedi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Liz Throssell, gizlice kaydettiği bir videoda babası tarafından zorla alıkoyulduğunu aktaran Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum’un kızı Prenses Latife’nin hayatta olduğuna dair kanıt istedi.

Throssell, videoyla ilgili kaygılarını Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bildirdiklerini kaydetti ve “Hayatta olduğuna dair kanıt istedik, bilgi istedik” dedi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, BAE’ye kaygı ve taleplerini Perşembe günü, ülkenin Cenevre’deki daimi büyükelçiliği ile temas kurarak iletti. BAE hükümetinden ise henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

BBC tarafından paylaşılan gizlice kaydedilmiş videolarda, Prenses Latife babası El Maktum’un, kaçmaya çalıştığı 2018 yılından bu yana kendisini zorla alıkoyduğunu söylüyordu. BM görüntülere ulaşmak için Latife’ye Özgürlük kampanyasından David Haigh’le temasa geçti. Prenses Latife kayıtlarda, hayatından endişe ettiğini de söylüyor. Latife’nin arkadaşları tarafından edinilen ve bu hafta başında BBC televizyonunun Panorama programında yayınlanan video kayıtları, dünya çapında BM’nin konuyu soruşturması taleplerinin gündeme gelmesine yol açmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise olayın endişe verici olduğunu, bakanlığın doğrudan müdahil olmasa da gelişmeleri yakından takip edeceğini açıklamıştı. Dubai Emiri Şeyh Muhammed, aynı zamanda BAE Başkan Yardımcısı ve dünyanın en zengin liderlerinden biri. İnsan hakları savunucuları Şeyh Muhammed’i muhalefeti bastırmakla suçluyor ve yargı sisteminin kadınlara karşı ayrımcılık yaptığını söylüyor.

Prenses Latife, arkadaşlarının yardımıyla 2018’de Dubai’den kaçmaya çalışmış ancak birkaç gün sonra, Hint Okyanusu’nda bulunduğu gemide komandolar tarafından yakalanıp Dubai’ye geri getirilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin