Bir yanında Bahçeli, öbür yanında Öcalan…

YORUM | ALPER ENDER FIRAT

Milliyetçi, şovenist, devletçi bir anlayış üzerinde bir araya gelen Cumhur İttifakının seçimler öncesi Kürt oyları için Öcalan’ı gözüne kestirmiş olması, onunla yine iş tutması garip görünebilir.

AKP Genel Başkanı, MHP ile ittifakını devam ettirirken bir taraftan da Öcalan ile flörtleşmesini her gün biraz daha ileriye götürüyor. İnsan, “Bu nasıl olabilir?” diye sormadan edemiyor.

Aynı Cumhur ittifakı HDP’yi bölgesel ve etnik bir parti olmaktan kurtarıp Türkiye partisi haline getiren Selahattin Demirtaş’ı ise hapiste tutuyor.

BU YAZIYI YOUTUBE’DA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Öcalan’la iş tutan Cumhur İttifakı, Demirtaş’ı cezaevine tıkmakla kalmayıp Mehmet Ali Özcan üzerinden bir de ölümle tehdit ediyor.

Kürt Meselesinin Türkiye’yi bir totaliterleştiren, bir de özgürleştiren iki yönü oldu bugüne kadar. Birincisi yani güvenlik öncelikli olan özgürlüklerin kısıtlandığı ülke modelini, ülkenin derin güçleri her daim Abdullah Öcalan ile yürüttüler. Öcalan-MİT ilişkileri eskiden beri konuşulan tartışılan bir konuydu zaten.

Hatırlayın JİTEM’in, faili meçhul cinayetlerin rutine bindiği, olağanüstü halin olağan hale geldiği o meşum 90’lı yıllarda, ülkeyi yönetenler buna gerekçe olarak Öcalan’ın kurucu liderliğini yaptığı PKK terörünü gösteriyordu. PKK terörü arttırdıkça ülkedeki hak ve özgürlükler o nispette azalıyordu. Yani hak ve özgürlükleri kısmak isteyenler PKK terörüne yol veriyordu.

Hatta bazen devlet rutin dışına çıkıyor ve PKK görünümlü eylemleri bizzat yapıyordu. Dönemin Bölge Komutanı Korgeneral Altay Tokat, yıllar sonra bir röportajda bunu itiraf etmiş ve sivil bürokratların mücadele kararlılığı için evlerinin yakınlarında bomba patlattıklarını söylemişti.

Bu metodu kullanan çevrelerin 2000’li yıllarda da bu yolu sıklıkla kullandıklarının Dağlıca’da, Aktütün’de, Hakkari’de, Silvan’da ülke siyasetini ajite eden saldırılar yaptıklarını hatırlayınız. Bu saldırılardan önce saldırı istihbaratları gelmesine rağmen, kasıtlı olarak önlem alınmadığı, askerlerin ülkedeki atmosferi ajite etmesi için kurbanlık koyun gibi hedefe konulduğu yorumları basında sıklıkla yer almıştı.

Mesela 8 Ekim 2008 tarihindeki 17 askerin şehit edildiği Aktütün Baskını olmadan 16 gün önceden Genelkurmay’a istihbaratın gönderildiğini ama askeri yetkililerin önlem almadığı, Taraf gazetesinde belgeleriyle yer almıştı. Dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ bu belge ve iddialara tehditler savurarak cevap vermişti.

Dağlıca, Silvan gibi baskınları ve sonrasında yaşanan tartışmaları, şehit haberleri üzerinden Türk siyasetinin kıskaca alınma gayretlerini hatırlayın.

Türkiye’nin nereye evrilmesi isteniyorsa bunun PKK yani Öcalan üzerinden yapıldığını hele de 1 Kasım 2015 seçimlerine giden yolda PKK’nın nasıl bir fonksiyon eda ettiğini zaten biliyoruz. Ülke ne zaman güvenlik öncelikli hale getirilmek isteniyor, korku iklimine ihtiyaç duyuluyorsa PKK sahaya iniyor, istenilen elde edildikten sonra da kenara çekiliyordu.

Selahattin Demirtaş ise Kürt meselesinin bireysel özgürlük alanlarının genişletilmesiyle çözümlenebileceğini, bu genişletmenin Kürtlerin yanı sıra ülkedeki herkesin bundan faydalanacağını savunuyordu. Ülkenin temel sorunu insan hakları ve bireysel özgürlük alanlarının darlığı meselesiydi.

Gerçekten de Kürt meselesi; Türkiye’yi totaliter-şovenist bir devlet veya hukuka dayalı özgürlükçü bir ülke yapma potansiyelini içinde taşıyor.

İşte bu yüzden totaliter bir ülke isteyen Erdoğan-Ergenekon ittifakı Demirtaş’ı hapsedip Öcalan ile iş tutuyor. Çünkü bunlar birbirlerinin mütemmim cüzü. Demirtaş Ergenekon’la, Öcalan ise hukuk ile aynı anda yer alamıyorlar.

Devlet Bahçeli ile Abdullah Öcalan’ın kayıkçı kavgası yaptığına bakmayın aynı mahallenin iki elemanı. Ettikleri kavga, Ergenekon’un istediği ülke için ortamı hazırlıyor.

Yani, Erdoğan’ın hem Bahçeli’yi, hem Öcalan’ı beraber idare etmesinde çok da şaşılacak bir şey yok aslında.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Bahçeli kürt kimliğini yok saymaktadır. Yani tanımsız bir kitle oluşmaktadır. Bu kitleye yani kimliksizliğe pkk kimliği giydiriyorlar. Kürt kimliğini yok sayıp kürtleri pkk kimliğinde birleştirmek istiyorlar. Kürt kimliği genel bir kavram olmakla birlikte pkk kimliği içinde hiyerarşisi ve lideri olan bir kimlik ve örgüttür. Kürt düşmanlığı yaparak kürtleri pkk örgütüne yönlendirmeye çalışıyorlar. Pkk ya yönlendirilen kürtler hain, bölücü diye bu sefer kafalarına sopalar inmektedir. Kürtler pkk yani kötü gösterilerek türkleri etkilerler. Türkler kürt kimliği hakkında bahsedemezler. Bahseden olursa pkk işbirlikçisi, hain olur. Sorun çözümsüz kalınca kürt düşmanlığı artar. Kürt düşmanlığı artınca pkk artar. Sanki kürtleri türklerden kopartmak için bir çark kurulmuş ve bu çark piton yılanın avını her çırpınışta biraz daha kenetlemesi ile son bulur. Yani düşman avının yavaş yavaş boğulmasını beklemektedir. Bu sırada birisi çıkıp ben kürt sorununu çözeceğim derse, çete pkk dan yani apodan yardım ister ve terör saldırıları arttırılır. Sorunu çözmek isteyen kişi zor durumda kalır. Eğer sorunu çözmeye kalktığında patlayan bombalarla pkk işbirlikçisi olur. Eğer sorunu çözmekten vazgeçerse faşist olur. Hiç kimsenin bu çarka müdahale edilmesine izin verilmez. Yani bahçeli güneydoğuyu çoktan böldü. Sadece insanların mekanizma sayesinde kıvama gelmesi beklenmekte. Yani piton yılanın sıkmasına yeter tamam deyip pes etmesi gerekmektedir. Bütün seyirciler yıllardır bu sahneyi izlemekte ve boğulmanın ne zaman gerçekleşeceğini beklemekte. Bu şeytani mekanizmadan kurtulan olmamış hiç. Ama süreç çok uzadı. Kurban ne pitondan kurtulabiliyor ne tam boğuluyor. Bahçeli kürt sorunu yoktur derken apoyu sahneye çıkarmaktadır. İşte bu yukarıda anlattığım hikayenin özetidir. Yani kürt kimliği yerine apo kimliğini göz önüne çıkartıyor, övüyor, reklamını yapıyor. Yalnız ben bunun tuzak olduğunu düşünüyorum. Hdp ve mhp tayyipe tuzak kuruyor. Aponun karşısına islamcıları yani cihatçıları çıkaracaklar. Aslında ışid olacak doğrusu. Tıpkı kobanedeki gibi. Işid karşısında kürtlerin demokratik mücadelesini izleyeceğiz. Yani hdp parlatılacak ve demokrasinin sembolü olacak. Zaten hdp bunun için sürekli demokrasiden bahsediyor başka birşey demiyor. Ortadoğu tipi rejime ses çıkartmıyor, eleştirisini getirmiyor sadece demokrasi bir de ne olduğunu anlamadığım demokratik çözümden bahsedip duruyor. İleride olacakları bildiği için yerini yapıyor. Dünyada parlatılacağı için gerçek yüzünü göstermiyor yani.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin