Bir troll TİM’i eksikti!

HABER-YORUM | SEMİH ARDIÇ

“Dış mihraklar ekonomimizi çökertmeye çalışıyor.” Biz de onlara mal satarak karşı koyuyoruz, öyle mi?

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 15 Haziran Cumartesi günü toplanan Genel Kurulu’nda bütün üyelere baştan sona tam bir zırvalık olan “video” seyrettirildi.

İhracat gibi mahiyeti itibarıyla tamamen dışa dönük bir sektörde birileri üşenmemiş oturup bir komplo teorisi senaryosu yazmış.

İnternetten derlenen yakışıklı bankacı görüntüleri, dublaj ve alt yazılı haliyle TİM Genel Kurulu’nda duvara yansıtıldı.

85 bine yakın ihracatçı firmanın çatı kuruluşu TİM bunlarla niye uğraşır, anlamak mümkün değil.

PELİKAN’IN MONTAJ VİDEOLARI GİBİ

21’inci asrın en absürt kısa metrajlı filmi çekilmiş. Tıpkı Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Pelikan kadrosunun montaj videoları gibi olmuş.

TİM’in “bizi yıkamayacaklar” temalı propaganda filmi hangi tarafından bakılırsa bakılsın dünyayı zerre kadar bilenleri mahcup edecek kadar ucube!

O videoyu bir İngiliz yahut Alman seyretse ne hisseder? Yabancılar, tedarikçilerinin ya da müşterilerinin Türkiye’de nelerle meşgul olduğunu düşünür?

Geçen sene ağustos ayında patlak veren kur krizini İngiltere’nin başşehri Londra’da birilerinin çıkardığını en son TİM iddia etmeliydi.

TİM BÖYLE BİR YOLA TEVESSÜL EDİYORSA

Rakamlar en vakıf olan kişilerin başında ihracatçılar gelir. Ekonominin hâl-i pür melâli ortada iken TİM böyle bir yola tevessül etmemeliydi.

AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın bayat senaryosu TİM çatısı altında değil birkaç dakika, bir saniye bile ciddiye alınmamalıydı.

“Türkiye uluslararası alanda gittikçe güçleniyor, acilen ekonomisine müdahale edip yok etmeliyiz.” gibi çok vahim bir cümleyi ulu orta kullanacaksanız da bu iddianın mahrecini bütün belgeleri ile ispat etmelisiniz.

Madem Türkiye için böyle bir emir verilmiş devleti idare eden zevat, fâillerin cezalandırılması namına hangi teşebbüste bulunmuş?

ERDOĞAN, LONDRA’DAKİ MİHRAKLARA KARŞI NE YAPTI?

Saray, Koza İpek Holding’in patronu Akın İpek’in iadesini icap ettirecek tek hukukî gerekçe olmadığı halde koli koli klasörlerle Londra’ya baskı yapmayı biliyor.

İddia edildiği gibi devleti top yekûn ortadan kaldırmaya çalışan, Türk Lirası’na saldıran birileri Londra’da faaliyet gösteriyorsa Erdoğan o karanlık mihrakların üzerine niye gitmiyor?

Öyle masa başında yazılmış senaryoya göre çekilmiş 5 dakikalık troll filmi ile olmaz bu işler.

TİM Başkanı İsmail Gülle, Saray’a yaranmak için şehir şehir dolaşıp “ekonomimiz muhteşem” toplantıları tertip eden selefi Mehmet Büyükekşi’yi de geride bıraktı.

BU KAFAYLA DAHA ÇOK YERİMİZDE SAYARIZ

2023 senesi için Türkiye’nin 500 milyar Amerikan Doları ihracat geliri elde edeceği hedef olarak tayin edilmişti. O kararın üzerinden 9 sene geçti.

Sene 2019 ve  Türkiye’nin ihracatı 170 milyar dolar. TİM Başkanı Gülle trollük yapacağına 500 milyar nerede, 170 milyar dolar nerede suâline cevap aramalıdır.

2012 ile hemen hemen aynı seviyede ihracat geliri yerinde saymak bile değildir. Bilakis geriye gitmektir.

TİM Başkanı Gülle üyelerin paralarını ancak ihracatı artırmaya matuf projeler için harcayabilir.

İHRACATÇILAR İZAHAT İSTEMELİDİR

85 bin üyeye gelince… Onlar tek kelime ile “rezalet” tablonun üzerine gitmelidir.  Paralarının niçin böyle ıvır zıvır işlere harcandığının hesabını Gülle ve diğer yönetim kurulu üyelerinden sormalılar.

Türkiye’nin hakikatle bağının ne kadar koptuğu dış dünyaya en fazla açık olması icap eden TİM’in hazırladığı 5 dakikalık video ile bir kere daha anlaşılmıştır.

Görünen o ki Türkiye’de herkesin içine Erdoğan kaçmış.

Kürsüye çıkan herkes minik bir Erdoğan taklidi. Her biri dış mihraklara yine onların verdiği 457 milyar dolar borç para ile karşı koyuyor.

En hazini de bu zırva videoda anlatılanlara inanan milyonların olması…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin