Bir Lamaist’i nasıl tanırız?

YORUM | M. NEDİM HAZAR

Köşemizin sürekli okurları birkaç yazı önce yazdığımız “Bir post-AKP hastalığı: Lamaizm!” başlıklı yazıyı hatırlayacaktır.

Yazıdan sonra enteresan tepkiler aldım.

Misal, bir gerçek lamasever (evet varmış böyle bir hayran gurubu)  beni kınadı. Dünyanın en güzel hayvanlarına haksızlık ettiğimi hatta yazının üstüne lama görseli koyarak hayvan hakkına girdiğimi filan yazdı.

Uzun uzun lamanın faziletlerinden bahseden başka bir mesaj da aldım.

Aslında mevzu lama değildi ama durup bunu tartışacak durumum da yoktu açıkçası.

Lamanın bir özelliğinden yola çıkıp bir esinlenmede bulunmuştum. Niyetim ne lama haklarını ihlal etmek ne de lama düşmanlığı yapmaktı.

Lamaizm hakkındaki yazı sonrasında aldığım mesajlardan biri de Lamaistler hakkında biraz daha detaya girmem konusundaki taleplerdi.

Lamaizm’i anlamıştık da Lamaistler kimlerdi?

Ne yerler, ne içerler, nerede yaşarlar, nasıl geçinirlerdi?

Bu yazıda bir Lamaist’i nasıl tanırız konusuna değinmek istiyorum.

Bir Lamaist kesinlikle eylemi öncesinde (yani birilerine tükürmeden önce) renk vermez. Hatta bunların güven telkin edenleri vardır. Hakkaniyetli, vicdanlı gibi görünür ama en olmayacak anda mazlumun yüzüne kusuverir bir Lamaist.

Şuurlu kötücül Lamaist ise özellikle bu anı kollar.

Evet, Lamaistler de türlü türlüdür.

Sinsi olanları vardır mesela.

Kendisinin bir Lamaist olduğu gerçeğini gizlemek için oturup sizinle Lamaizm’i kötüleyen muhabbete bile girer. Saatlerce söylevde bulunanlarını bilirim. Sonra bir dakikada Lama kimliğine dönmesi bu türün en ayırt edici özelliğidir.

Bazı Lamaistler sizinle baş başayken, “Ya aslında ben sandığın gibi biri değilim ama ne yaparsın şartlar” diyerek kendine bir meşruiyet ve masumiyet alanı açmaya çalışır.

Gerçek öyle değildir elbette ama mecburen Lamaist güruhuna koymaktan başka şansın da yoktur bu tipolojiyi.

En çirkin eylemlerde o vardır, hedef gözetmeksizin herkesi her yere tükürür ama “Ne yapalım ekmek parası” diyerek mazur görülmek ister.

Konjonktürel Lamaistler en enteresanlarıdır.

Dün başka yöne tükürürken bugün bambaşka bir yöne tükürmekten asla gocunmaz bu grup. Hatta dün yağlaya ballaya yücelttiğini bugün kötüler ve çemkirmekten geri kalmaz. Bunu yaparken gocunmaz konjonktürel Lamaistler.

Kesin inançlı Lamaistler en tehlikelilerdir.

Ahmaklık suyuyla beslendikleri için her türlü tehlikeli eylemi gözlerini kırpmadan yaparlar. Sahiplerinin gösterdiği yöne tükürmek en önemli özellikleridir. Düşünmeden, idrak etmeden sadece tükürme eylemi için yaşarlar.

Sosyal medya habitatında yaşayan bu türü ikna etmek, laf dinletmek mümkün değildir.

Bir de organizatör Lamaist, tabiri caizle Yogi Lamaistler vardır. Hilal gibi, Cem gibi filan. Bunlar Nihal gibi Lamaistleri sevk ve kontrol işleriyle beraber, Lamaizm çağının en pis işlerini yaparlar.

Bir gün bütün Lamaistler elbette hesap verir hukuk önünde.

Elbette Lamaizm de demode olacaktır bir gün.

O güne kadar Lamaizm ve Lamaistlerden uzak durun bence.

1 YORUM

  1. Lamaist tabirine itirazım yok da, Lamaistlerin kendilerini Dalay Lama ile özleştirme endişem var. Dalay Lama aklı başında entellektüel bir adam bir Lamaistler’de hiç birşey yok.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin