Bir İspanyol’dan sıcak hava dalgasında yapılması gerekenler

Avrupa çöl sıcaklarının etkisine girerken bu hafta yaz döneminin en yüksek sıcaklıkları tespit edildi. Sıcak hava dalgasının zararlı etkilerini en aza indirmek ve vücudu serin tutmak için bir takım önlemlerin alınması gerekiyor.

Güney Avrupa ülkeleri genel olarak sıcak havalara alışkın ve özellikle İspanyolların yaşam tarzı yüksek sıcaklıklara göre uyum sağlamış durumda.

Euronews, bir İspanyol’un sıcak havalarda yapılması gerekenler konusundaki bazı tavsiyelerini haberleştirdi. İşte o tavsiyeler;

Birinci kural: Gölgede kalın

İspanyollar boşu boşuna siesta ile meşhur olmadı.

Yazların sürekli olarak sıcak geçtiği İspanya gibi ülkelerde ya da sıcak hava dalgasının yaşandığı zamanlarda insan sağlığının bozulmaması için günün en sıcak saatlerinde güneş altında olunmaması gerekiyor.

Bu nedenle İspanyollar öğle saatlerinde dükkanlarını bazen üç saatten fazla kapatıyor. Evet bu durum ekonomi ve üretim açısından kötü bir şey. Fakat böyle zamanlarda siesta aslında bir tembellik işareti olmaktan öte bir ihtiyaç halini alıyor.

İkinci kural: Gölgede kalın

Turistlerin İspanya’ya geldiklerinde saatlerce güneş altında gezmesini anlamakta zorlanıyoruz. Öğleden sonra 3 civarında havanın en sıcak olduğu saatlerde turistlerin şehir merkezinde gezmesi bizi hem şaşıtıyor hem de endişelendiriyor.

Böyle sıcak bir havada o saatlerde kesinlikle güneş altında olunmamalı. Bir çok insan bizim sıcağa alışkın olduğumuzu ve saatlerce güneş altında kalabileceğimizi düşünüyor. Evet sıcağa alışkınız ama ondan olabildiğince kaçınmamız gerektiğini iyi biliyoruz.

İspanya’nın özellikle güney kısımlarında bir çok şehir merkezinde sokaklar Endülüs döneminin etkisiyle dar ve labirent gibidir. Bu aslında sokaklarda doğal bir gölgelenme sağlıyor. Madrid gibi geniş sokakların olduğu yerlerdeyse belediyeler sokakları gölgeleyen brandalar geriyor.

Üçüncü kural: 16’dan önce dışarı çıkmayın

Eğer gerçekten bir zorunluluğunuz yoksa, ya da gölgede yüzebileceğiniz güzel bir nokta bulmuş değilseniz, öğleden sonra 4’ten önce dışarı çıkmayın, 6’ya kadar beklerseniz daha iyi.

Yabancılar genellikle İspanyolların akşam yemeğini çok geç yemesine ya da geç saatlerde dışarı çıkmasına şaşırıyor. Ama şimdi bir çok Avrupalının da yaşayarak gördüğü gibi hava sıcaklığı 40 derecenin üzerindeyken saat akşam 8’den önce dışarıda bir şeyler yapmak pek mümkün olmuyor.

Yani dışarıda yürüyüş yapmak için veya arkadaşlarınızla buluşmak için biraz daha sabredip daha geç vakitte dışarı çıkmalısınız. Her halükarda sıcaklık 25 derecenin altına düşmeden uyumanız zor olacak zaten.

Rahat olun ve soğuk bir şeyler için

Sıcak havada yapılması gereken bir diğer önemli şey de bolca sıvı gıda tüketmek. Bir İspanyol olarak domates ve salatalıktan yapılan yüzde 95’i su olan harika İspanyol icadı Gazpaço çorbasını tavsiye ederim. Soğuk içilen bu çorba sıcak havalarda can kurtarıcı olabilir.

Ağır ve yağlı yemeklerden de kaçınmak gerekir. Bu noktada da bir diğer İspanyol klasiği olan Tapas adı verilen meze tarzı yemekler ön plana çıkıyor. Küçük porsiyonlar halinde tüketilen taze yiyecekler sıcak havalarda vücudunuzun zinde kalmasını sağlayacaktır.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin