Bir araştırma da Türkiye’den: BioNTech, Sinovac’ı 18’e katladı!

biontech

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yapılan, antikor değerlerini Çin aşısı Sinovac’ın mı, Alman aşısı BioNTech’in mi daha fazla yükselttiği ile ilgili araştırma tamamlandı. Araştırmaya göre, antikor değerlerini Sinovac 9, Biontech ise 162 kat artırıyor.

NTV’nin haberine göre; üçüncü doz aşıda hangi aşının daha fazla antikor oluşumu sağladığı, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli olan sağlık çalışanlarının verileri üzerinde yapılan araştırma sayesinde tespit edildi. 84’ü erkek, 53’ü kadın toplam 179 sağlık görevlisi çalışmaya katıldı, 138’i çalışmayı tamamladı.

ÇOĞUNLUK BIONTECH’İ TERCİH EDİYOR

Sağlık çalışanlarının 103’ü BioNTech, 35’i ise Çin aşısı Sinovac’ı tercih etti. Alınan ilk kan örneklerinde yapılan incelemede elde edilen en düşük antikor değer 10,9; en yüksek değer ise 5 bin 542,6 AU/ml oldu.
Güçlendirici doz olarak Sinovac yaptıranların antikor değeri 1187,90 çıkarken, BioNTech yaptıran grupta ise bu değerin 17 bin 619 olduğu görüldü. Bu veriye göre Sinovac’ın antikor değerini 9, BioNTech’in ise 162 kat artırdığı anlaşıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin