Binlerce Arakanlı Müslüman Bangladeş sınırına yığıldı: Bizi katlediyorlar [VİDEO]

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da Müslümanların çoğunlukta olduğu Arakan’daki çatışmaların yeniden alevlenmesi üzerine, binlerce kişi kaçarak Bangladeş sınırına yığıldı. Ara bölgede sıkışıp kalan Arakanlı Müslümanlar, işkenceye uğradıklarını, gençlerin Myanmar ordusu tarafından öldürüldüğünü söylüyor. Myanmar hükümetine göre, Cuma’dan bu yana Arakan’da 100’den fazla kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Bunlar arasında asker ve polis de bulunuyor. Avrupa Rohingya Konseyi’re göre, bölgede son 3 günde 2 ila 3 bin arası Müslüman öldürüldü.

BBC’nin haberine göre, Myanmar ordusu ise bölgedeki silahlı militanlara yönelik operasyon yaptığını iddia ediyor. Arakan’da 1 milyondan fazla Rohingyalı Müslüman yaşıyor. Nüfusun çoğunluğunun Budist olduğu Myanmar’daki Müslümanlar, vatandaşlık da dahil olmak üzere birçok temel hakka sahip değil.

Binlerce Arakanlı Müslüman Myanmar’dan kaçıyor

Çatışmaların ortasında kalan binlerce kişi kaçarak Bangladeş sınırına yığıldı. Bangladeş polisi ise, sınırı geçmek isteyen Arakanlı Müslümanları (Rohingyalar) geri çeviriyor. Myanmar’ın batısındaki eyalette çatışmalar, silahlı grupların Cuma günü 30 karakola saldırması sonrası yeniden alevlendi.

Fransız haber ajansı AFP, Cuma gününden bu yana 3 bin Arakanlı Müslümanın Bangladeş’e geçmeyi başardığını belirtti. Öte yandan Arakan’da yaşayan ve Müslüman olmayan yaklaşık 4 bin kişi, ordu tarafından bölgeden tahliye edildi. Myanmar ordusu geçen Ekim ayında bölgede büyük bir operasyon başlatmış, onbinlerce Arakanlı Müslüman kaçarak Bangladeş’e sığınmaya çalışmıştı.

Avrupa Rohingya Konseyi: Son 3 günde 2 ila 3 bin arası Müslüman katledildi

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Anita Schug, Myanmar’ın Arakan eyaletinde son 3 günde ordu mensuplarının yaptıkları saldırılarda 2 ila 3 bin arası Müslüman’ın katledildiğini, 100 binden fazla Müslüman’ın da yerinden edildiğini söyledi.

Hürriyet’te yer alan bere göre ise Birleşmiş Milletler’in “dünyanın en çok eziyet gören etnik gruplarından biri” diye tanımladığı Myanmar’ın Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanlar, cuma gününden bu yana Myanmar ordusu ve Budist çetelerin ağır saldırılarına ve “katliamlarına” uğramaya başladı. Son saldırı dalgası, Myanmar hükümetinin, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu adlı grubun karakollara ve askeri tesislere yönelik eylemlerini gerekçe göstermesiyle başladı. Cuma günü bu grubun, Myanmar-Bangladeş sınırındaki bir askeri üsse düzenlediği saldırının ardından çatışmalar arttı. 30 polis karakolunun da saldırıya uğradığı haberleri geldi. Militanların sopa, bıçak ve el yapımı bombalar kullandığı ifade edildi. Myanmarlı yetkililer, çatışmalarda can kaybının 100’ü geçtiğini, 80 militanının ve 12 güvenlik gücünün öldüğünü bildirdi. Geri kalan can kaybının sivil olduğu düşünülüyor.

Myanmar askeri cuntayla yönetilirken 1982’de çıkarılan bir yasayla Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık verilmesi için atalarının 1823’den önce bu ülkede yaşadığını ispatlamaları şartı getirildi. Bu nedenle nesillerdir Arakan’da yaşayan Müslümanlara vatandaşlık verilmiyor. 53 milyon nüfuslu ülkede yaşayan 1.1 milyon Müslüman’ın birçok hakkı kısıtlanmış durumda. 2012’deki şiddet olaylarından sonra 120 bin Arakanlı Bangladeş ve diğer bölge ülkelerine sığındı. Bangladeş’teki Arakanlı göçmen sayısı 400 bin.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin