Binali Yıldırım’dan dolar yorumu: Ayakta kalmaya çalışıyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, Türk lirasının dolar karşısında sürekli olarak değer kaybetmesine ilişkin olarak, “Dalgaya denize karşı mücadeleye girerseniz yenilirsiniz. Ayakta kalmaya çalışacaksınız. Tedbirler alıyoruz. Gece gündüz kafa yoruyoruz.” dedi.

 TRT canlı yayınında soruları cevaplayan Başbakan Yıldırım’ın, ‘dolar’la ilgili yorumları dikkat çekti:

“Bu günler gelip geçecek. Bu tip dalgalı denizlerde şuan dikkat etmeliyiz. Dalgaya denize karşı mücadeleye girerseniz yenilirsiniz. Ayakta kalmaya çalışacaksınız. Biz tedbirlerimizi alıyoruz. Her şey planlandığı gibi gidecektir. Dalgalanmadan durulma olmaz. Önemli olan dümen tutturmaktır. Milletimiz rahat olsun. Tedbirler alıyoruz. Gece gündüz kafa yoruyoruz. Panik havası oluşmasın. vatandaşlarımız normal yaşantısını devam ettirsin. Merkez Bankası her canı istediği zaman toplanmıyor. Demek ki konuştular ve böyle bir sinyalin artırılacağını doğru buldular. Biz faiz artırılmasını doğru bulmuyoruz.”

‘Kabul ediyorum, Avrupa ile ilişkileri koparmak Türkiye’ye zarar verir’

Yıldırım, AP’nin müzakereleri dondurma tavsiye kararını onaylamasını ise şöyle yorumladı: “Avrupa ile ilişkileri kopma noktasına getirmek Türkiye’ye zarar verir kabul ediyorum. Şangay Beşliisne gelince bu AB’nin alternatifi olarak görülmemeli. Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle diğer ülkelerle de ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla dünyanın gidişatına bakmamız lazım Çin, Hindistan, Pakistan gerçeği var. Bu ülkeler hızla büyüor. Avrupa şuan durgun bir durumda. Bu bakımdan bizim doğu ile ilişkilerimizi geliştirmemiz gayet doğaldır. Bu bir tehdit değil. İlişkilerimizi hem siyasi hem de ekonomik olarak geliştirmemiz gerekiyor. AB olmazsa Şangay olur diye bir tercih içinde değiliz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin