Suriye’de bir tank isabet aldı: 3 şehit

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı öncesi yaptığı basın açıklamasında, Cerablus’tan başlayan Fırat Kalkanı operasyonu sırasında bir tankın daha isabet aldığı bilgisini paylaştı.

Yıldırım, “Suriye’de bir tankımızın isabet aldığı bilgisi var ama teyit edemedik.” dedi. Başbakan ayrıca, Fırat Kalkanı operasyonunun “sınırdaki terör tehdidinin son bulacağı ana kadar devam edeceği” sözlerini yineledi.

METEHAN DEMİR: 3 ŞEHİT, 1 YARALIMIZ VAR…

Ayrıca güvenlik kaynaklarına yakınlığıyla tanınan gazeteci Metehan Demir de, Twitter hesabından şu cümleleri paylaştı: “Bu bataklıkta Türkiye çok dikkatli olmalı… Suriye’de Çobanbey civarında az önce yine birliğimize saldırı olduğu haberleri geliyor… Maalesef Suriye’de tank birliğimize yeni bir saldırı olduğu haberleri geliyor. Şehit ve yaralılar var olduğu iddia ediliyor… Suriye’de birliğimize yapılan saldırıda 3 şehit ve 1 yaralımız var maalesef…”

Metehan Demir’in paylaştığı bilgiler, akşam üstü Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamayla doğrulandı.

SINIRDA TERÖR TEHDİDİ KALMAYANA KADAR

Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım, Cerablus operasyonunun gerekçeleriyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Başta DAEŞ olmak üzere diğer terör gurupları da zaman zaman sınıra yakın bölgelere roket gönderdi. Şu ana kadar 29 vatandaşımız bu şekilde hayatını kaybetti. Son olarak Gaziantep’te bir düğüne saldırı düzenlendi. Bu nedenlerden dolayı DAEŞ’e yönelik operasyon başlattık. Bu operasyonun amacı ülkemizin güney sınırlarını güvene almak. Bu güveni yüzde 100 sağlayana kadar DAEŞ’e PKK’ya YPG’ye yönelik operasyonlar devam edecek.”

TÜRKİYE RAKKA’YA GİRECEK Mİ?

El Bab ve Rakka’ya operasonla ilgili soru üzerine de şu cevabı verdi:

“Arkadaşlar ülkemizin güney hudutlarını emniyete almaya çalışıyoruz. Başta DEAŞ olmak üzere terör grupları sınırlarımızın içerisindeki bölgelere roket gönderiyorlar, füze gönderiyor. Şu ana kadar 129 kadar vatandaşımız hayatını kaybetti, Gaziantep’te 54 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu operasyonun amacı Suriye’nin toprak bütünlüğünü veya yapısını değiştirmek değil, ülkemizin güney sınırlarını emniyet altına almak, vatandaşlarımızın da can ve mal güvenliğini sağlamak. Bu iki hususu yüzde yüz sağlayana kadar buradaki operasyonlarımız diğer terör gruplarına da devam edecek.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin