Binali Yıldırım, kızının elinden plaket aldı; ‘6 Mayıs’tan sonra da otogarı Galip Öztürk işletecek’ iddiası

Yargıtay’ın müebbet hapis cezasının devamına yönelik kararını verdiği gün yurtdışan kaçan Metro Holding’in patronu Galip Öztürk, 2000 yılından beri işletmesini yaptığı İstanbul Otogarı yeni dönemde de işletmek için çalışmalara başladı.

Yerine kızını atayan Öztürk’ün sahibi olduğu Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş. ile Türkiye Otobüsçüler Fedarasyonu düzenlediği programa AKP İstanbul Belediye Başkan adayı Binali yıldırım katıldı.

Oda Tv’nin haberine göre,  Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş. aynı zamanda 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nı işletiyor. Toplantıda Binali Yıldırım’ın toplantıdaki masasında yer alan ve yan yana geldiği isimler de dikkat çekti.

Binali Yıldırım; Egemen Bağış, Galip Öztürk’ün kızı Avrasya Terminal İşletmeleri Başkanı Ayten Öztürk Ünal, Galip Öztürk’ün diğer kızı Fatma Öztürk ve Metro Turizm Genel Müdürü Şenol Ayyıldız ile aynı karede görüldü.

Binali Yıldırım, Ayten Öztürk Ünal

Toplantının sonunda ise Öztürk’ün otogar işletmesinden sorumlu kızı Ayten Öztürk’ün, Binali Yıldırım’a bir plaket vermesi de dikkat çekiyor.

25 DAKİKA ÜCRETSİZ OTOPARK MESELESİ…

Öte yandan, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nı otobüs firmalarının yazıhanecileri değil, 2000 yılından beri Galip Öztürk yönetiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nün kararına göre, yolcusunu almaya veya bırakmaya gelen otomobillere 25 dakika ücretsiz otopark kuralı bulunuyor. Ayrıca Ulaştırma Bakanlığı’nın da konuyla ilgili bir yönetmeliği de var. Ancak bu kural uygulanmazken, 2016 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrasya Terminal İşletmeleri ile olan sözleşmesini, “amacına uygun kullanım yapılmadığı” gerekçesiyle feshederek, işletmeye “Otogarı 15 gün içinde tahliye et” yazısı göndermesi yine o dönem basında yer almıştı.

Binali Yıldırım, dünkü konuşmasında, araçla otogara yapılan giriş-çıkışlarda vatandaşlardan 25 dakika için ücret alınmasına ilişkin şikayetler aldığını belirterek, “Şimdi sizden bir şey istiyorum. Vatandaşlar, ‘Otogara gidiyoruz. 25 dakika için bizden para alıyorlar’ diyor. Bu parayı kaldıralım mı? Söz veriyor musunuz? Madem, siz söz verdiniz. Siz isteyin ben yapayım. İşte bu kadar” dedi.

Kısacası, zaten yasal mevzuatta olan 25 dakika ücretsiz “hakkı”nı Yıldırım, bir seçim propagandası olarak kullanırken, böylece Öztürk’e de bir mesaj yollamış oldu.

Şimdi…

Dün gerçekleşen toplantı, işte bu yüzden Binali Yıldırım’ın esnafla buluşması değil, bir nevi Galip Öztürk ile buluşmasıydı. Yıldırım, 25 dakika ücretsiz park talebini Galip Öztürk’ten istemiş oldu.

Galip Öztürk’ün 6 Mayıs’ta 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nı işletme sözleşmesi bitiyor. Yıldırım’ın vaadi otogar işletmesinin süresinin bir müddet daha uzatılacağı ya da işletme ihalesinin Öztürk’e verileceği şeklinde yorumlandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin