Binali Yıldırım, İstanbul adaylığı açıklanmadan TBMM’deki birçok yetkisini devretti

Yerel seçimlerinde AKP’nin İstanbul adayı olarak konuşulan isim TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın, Meclis’te işleyişi hızlandırmak ve Başkan’ın iş yükünü azaltmak için birçok yetkisini başkan vekilleri, genel sekreter ve diğer sorumlulara devrettiği belirtildi. Devir işlemi kulislerde, “Yıldırım’ın İstanbul’a aday olması halinde TBMM çalışmalarının aksamamasını istediği” şeklinde yorumlandı.

Milliyet’in haberine göre, TBMM Başkanı Yıldırım, 26 Kasım 2018’de “TBMM Başkanlığı İdare Teşkilatı İmza ve Yetkileri ve Yetki Devri Yönergesi”ni imzalayarak yürürlüğe soktuğu ortaya çıktı.

Yönergenin amacı ve kapsamı “imza yetkilerinin tam ve etkili olarak kullanılmasına ilişkin usul ve esaslar” şeklinde anlatıldı. Yıldırım’ın TBMM Başkanı olmasının ardından TBMM bürokrasisini hızlandırmak istediği, Meclis Başkanı’na verilen birçok imza yetkisinin “yük” oluşturduğu tespitini yaptığı öğrenildi. “Yükü azaltın” diyen Yıldırım, birçok yetkisini TBMM başkanvekilleri, genel sekreter ve diğer birim sorumlularına aktaracak düzenlemeyi hazırlattı.

Meclis kulislerinde Yıldırım’ın bu tavrının, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığının neredeyse kesinleşmesinden kaynaklandığı iddia ediliyor.

2 YORUMLAR

  1. eskiler bilir trt.de bir dizi vardı.
    başrolde “alf” diye bir uzaylı/kukla oynuyordu.
    dizideki tekrarlayan bir replik ise “komik olma lerry” idi.

    “TBMM.deki birçok yetkisini devretti!” lafına ne denir ki?
    “komik olma lerry”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin