Binali Yıldırım, fotoğraftan o ismi kesip yayınladı

YORUM | MUHSİN AHMET KARABAY

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Grup Başkanlığına getirilen İsmet Yılmaz’ı ziyaret etti. Ziyarete ilişkin bilgiyi de kendi sosyal medya hesabından yayınladı. Yalnız bir farkla. Yıldırım, birlikte ziyarete gittiği kişiyi kadrajdan çıkarıp paylaştı.

Bilindiği gibi taşıdığı bütün sıfatlara atanarak gelen Binali Yıldırım, geçtiğimiz haftalarda bu kez de Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Heyeti Başkanı olarak atanmıştı. Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkanvekili olması dolayısıyla, partinin Grup Başkanlığına atanan İsmet Yılmaz’a “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.

Ziyarete, gözü parti liderliği koltuğunda olduğu söylenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. Her ziyarette adet olduğundan fotoğraf çekildi. Binali Yıldırım, ziyaret eden heyetin başkanı konumunda olduğundan ziyarete ilişkin görseli sosyal medya hesabından yayınladı.

Yalnız görüntüde sadece iki kişi vardı. İsmet Yılmaz ve Binali Yıldırım. Süleyman Soylu ise kadraj dışı bırakılmıştı.

“Bunun altında niçin başka bir şey arıyorsun?” diye sormayın ne olursunuz. Soylu’nun parti içinde en başından bu yana “persona non grata” ilan edilmiş kişi olduğunu bilmeyen yok. Üstelik her türlü kirli kişi ile bir şekilde teması ortaya çıkan Soylu’nun son dönemde varlığına bile tahammül edilmiyor.

“SEDAT PEKER’İ ERDOĞAN KONUŞTURUYOR” İDDİASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, AK Parti’ye katıldığı günden bu yana parti içinde rahatsızlığa neden olduğu biliniyor. Suç örgütü lideri Sedat Peker’in, Soylu’ya yönelik ortaya attıkları, muhalif kesim kadar, parti içindeki bu kesimin de yüreğinin yağını eritiyor.

Sedat Peker’in bahar aylarından bu yana sürdürdüğü mücadele ile ilgili ilginç iddiaları kulislerde dolaşıyor. Parti içinde, Peker’i bizzat Cumnurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmaya teşvik ettiğini öne süren bir kesim bile var.

Bu kesime göre, Soylu’yu artık Erdoğan da istemiyor. Ama Cumhur İttifakının öteki üyesi MHP’nin sahiplenmesi yüzünden bakanlıktan almakta zorlanıyor. Kirli ilişkileri ortaya dökülerek öteki ortağın da sahiplenemeyeceği bir duruma itilmek isteniyor.

Parti içinde hâlâ böyle düşünen önemli bir kesim var. Erdoğan’a böylesine safiyane bir şekilde inanıyorlar. Bu konuya burada daha fazla girmenin anlamı yok.

Tekrar kadrajlanan fotoğrafa dönelim.

Binali Yıldırım, bu fotoğraftan Soylu’nun çıkarılması halinde farklı yorumlar yapılacağını bilmiyor olabilir mi? Kesinlikle farklı yorumlara yol açacağını bilerek böyle yaptı. Dahası öyle yorumlanması için böyle paylaştı.

Fotoğrafın kadrajlanmayan orijinal hali böyle.

Kadraj dışı bırakılan Süleyman Soylu tahmin edileceği gibi fotoğrafı olduğu gibi paylaştı. Binali Yıldırım, nasıl Soylu’yu dışlıyorsa, Soylu da kendisinin bu yapının bir parçası gibi göstermesi gerekiyor. Soylu da öyle yaptı.

AK Parti TBMM Grup Başkanı seçilen Sn. İsmet Yılmaz Beyefendi’ye hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Rabbim, muvaffakiyetler nasip eylesin” notuyla birlikte.

İşin ilginç tarafı ise paylaşmayı seven İsmet Yılmaz ise ziyareti yok saydı. Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun İstanbul’daki Sivas Günleri’ne yaptığı ziyarete ilişkin paylaşımını bile retweetleyen İsmet Yılmaz, kendisine yapılan ziyareti görmezden geldiği gibi Binali Yıldırım ve Süleyman Soylu’nun paylaşımlarını paylaşma gereği duymadı.

Yılmaz’ın tavrından farklı anlamlar çıkarmak yerine sadece Yıldırım ve Soylu’nun ne yapmak istediğini fark etti ve topa girmek istemedi diye yorumlamak daha doğru olur kanaatindeyim.

BEŞTEPE, SOYLU KONUSUNDA YENİ BİR AŞAMAYA GELDİ

Süleyman Soylu ile ilgili geçtiğimiz aylarda iki yazı yazdım. İlki 23 Haziran’da “Soylu’ya AK Parti içinden muhalif sesler kendini gösterdi” başlıklı, ikinci yazı ise 4 Temmuz’da “Soylu işi tamam, sıradakine bakın siz” başlığını taşıyordu.

Bu yazılarda Soylu ile ilgili parti içinde yaşananları anlatmaya çalışmıştım. Erdoğan’ın bazı operasyonları kamuoyunun beklediği sırada değil, tam tersine gündemden düştükten sonra yaptığına dikkat çekmiştim.

Binali Yıldırım, kafasına göre takılan ağzına geleni söylemekten çekinmeyen biri gibi görüntü verse de temel konularda Erdoğan’ın kafasındakilerin izdüşümü gibidir. Onun nasıl istediğini bilir ve öyle hareket eder.

Fotoğraf kadrajlamayı, Erdoğan’ın öyle isteyeceğinden hareket ettiği için yaptığından emin olun. Bu fotoğraf, Süleyman Soylu konusunda Beştepe’nin yeni bir aşamaya girdiğini gösteriyor.

Erdoğan, bu noktaya parti içindeki kaynamadan dolayı gelmek zorunda kaldı. Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un halkın nabzını yansıtan çıkışları, parti içinde geniş yankı buluyor. Erdoğan’ın ekonomideki tabloyu güllük gülistanlık göstermeye çalışırken, Kurtulmuş’un yaptığı “Yılbaşı sonrası artan hayat pahalılığını önleyeceğiz” çıkışı Beştepe’de farklı yankılandığı söyleniyor.

Milli Görüş geleneğinin temsilcisi gibi parti içinde bir konuma sahip olan Numan Kurtulmuş’un en hazzetmediği isim ise Süleyman Soylu.

Soylu ile ilgili enteresan gelişmelere gebe günlerin arifesindeyiz.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin