Beyniniz de yorulur, onu dinlendirin!

Dikkat eksikliği, algılama bozukluğu, unutkanlık gibi belirtilerle ortaya çıkan beyin yorgunluğu, iş ve sosyal yaşamı olumsuz etkiliyor. Beyin yorgunluğunu atmak ve beyin sağlığını korumak için günlük yaşam içinde uygulanabilecek birkaç basit öneriyi dikkate almak işe yarayabilir.

Beyin yorgunluğunun belirtilerinin alzheimer ile karıştırıldığına işaret eden Nöroloji Uzmanı Dr. Abdullah Özkardeş, alzheimer hastalığının genetik faktörlere dayanmıyorsa genellikle 65 yaş sonrası ortaya çıktığını, beyin yorgunluğunun ise özellikle yoğun iş yaşamı olan herkeste görülebileceğini söylüyor. Beyin yorgunluğuna sebep olabilecek birçok faktörün olduğunu vurgulayan Özkardeş, bunları şöyle sıralıyor:

  • Fazla stres yükü
  • Çalışma alanın konforsuz olması
  • Uyku kalitesi ve süresinin az olması
  • Elektronik cihazlar
  • Kişinin kendisine ve ailesine yeteri kadar zaman ayıramaması
  • Yanlış beslenme alışkanlıkları
  • Bazı metabolizma hastalıkları ve çeşitli rahatsızlıklar

Sevdiğiniz kişilerle vakit geçirin

Nöroloji Uzmanı Dr. Abdullah Özkardeş’e göre, beyin yorgunluğundan kurtulmanın ve zihni temizlemenin en iyi yolu kişinin kendisine zaman ayırmasıdır. Troidin yeterince çalışmaması gibi beyin yorgunluğuna sebep olan başka bir rahatsızlık varsa bu hastalığın da belirlenip tedavi edilmesi gerekir.  Mesai saatlerinin dışında işle ilgili düşüncelerden uzak durmak ve hobilerle uğraşmak beyin yorgunluğunun tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Günün yorucu ve stresli kısmından uzaklaşıp insanların kendisine zaman ayırması gerekmektedir. Bu zamanlarda özellikle toprakla zaman geçirmek ve çıplak ayakla toprağa basmak vücuttaki elektro manyetik yükün boşalmasını sağlamaktadır.

Ne yapmalı?

Beyin yorgunluğu yaşamamak için düzenli beslenmek ve öğünleri atlamamak gerekmektedir. Zihin yorgunluğu yaşayan kişilerde unutkanlık görüldüğü unutulmamalıdır. Bununla başa çıkabilmek için ceviz, fındık, damarlı yeşil sebzeler ve zeytinyağlı yiyecekleri tüketmek önemlidir. Bunların yanında B, C ve E vitaminleri desteği ya da bu vitaminleri içeren belinlerin tüketilmesi ihmal edilmemelidir. Sporun da beyin yorgunluğuna iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Günlük yapılan egzersizler özellikle unutkanlık yaşanmasının önüne geçebilmektedir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin