Beyaz Saray’a uçan tekme, Pentagon’a kafa!

HABER-YORUM | ADEM YAVUZ ARSLAN – WASHINGTON, Tr724

Cumhurbaşkanlığı İletişim Direktörü Fahrettin Altun’un “Amerikalılara anlatacağız” başlıklı açıklamasını okurken gözüm İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun demecine takıldı.

İstanbul Beykoz’da mahalle muhtarları ile buluşan Soylu, Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendirmiş ve ‘Amerikaya nasıl kafa tuttuğunu’ anlatmış.

Bir ülkenin İçişleri Bakanı, dünyanın süper gücüne ‘kafa tutmaktan, kafa atmaktan’ bahsediyorsa doğal olarak merak edip haberin detaylarına bakıyorsunuz.

Maalesef haberin devamında ‘kafa atmanın’ ayrıntısı yoktu. Kafayı kim nereye, ne zaman atmış bilinmiyor.

Soylu ne yaparak ABD’ye kafa tutmuş belli değil.

Türkiye, ABD’ye ne zaman ve nasıl kafa tuttu ya da kafa attı bilmiyoruz ama Soylu’nun bu konuşmayı yaptığı saatlerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Direktörü Fahrettin Altun bu hafta ABD’de yapacakları diplomatik temasları refere edip “ABD’lilere anlatacağız” diyordu.

Altun’un açıklamasına göre Türkiye’nin tezlerini anlatmak üzere Washington ve New York’a gelen heyetler ABD yönetimindeki ‘eksik ve yanlış bilgileri’ düzeltecek. Sadece bu durum bile AKP cephesindeki kafa karışıklığının delili. Bir yandan kafa tutmaktan, kafa atmaktan bahsedip aynı anda da lobi yapmaya çalışıyorlar.

AKP NEYİ ANLATACAK ?

Washington’a gelen AKP heyetinin neler anlatabileceği sorusuna kafa yormadan önce programın detaylarını aktarmakta fayda var.

Altun’un çok iddialı bir şekilde duyurduğu forumlar iki ayaklı yapılacak.

İlki Washington DC’de, Temsilciler Meclisi’nin Rayburn binasında. Mekan meclisin parçası olsa da organizasyon AKP’nin büyük paralar akıtılan lobicileri tarafından organize ediliyor.

Yani toplantının ABD Temsilciler Meclisi ile ilgisi yok.

Konuşmacılar Dışişleri Bakan Yardımcısı Selim Kıran, akademisyen Çağrı Erhan ve CNN Türk’ün genel müdürlüğüne getirilen Bora Bayraktar.

Heyet daha sonra New York’ta Harvard Club’ta benzer bir program yapacak. Bu mekan da ücretli bir yer. Yani toplantı Harvard Üniversitesinde değil. Parayı verirseniz siz de Harvard Clup’ta panel yapabilirsiniz.

Erdoğan rejimi büyük paralar harcayarak düzenlediği  bu toplantılarla ABD yönetimine Türkiye’nin tezlerini anlatacak.

Saray sözcülerine göre bu sayede ‘ABD’liler bilgilenecekler’.

Peki Washington’da ne oluyor ? ve AKP’nin diplomasi ataklarının bir karşılığı var mı ?

Sorunun cevabı aslında ortada.

Uzunca bir zamandır Türkiye krizlerle anılıyor. S-400’den Suriye’de yaşanan gelişmelere, Türkiye’de tutuklu bulunan ABD vatandaşları ve konsolosluk çalışanlarına kadar yığınla problem var.

Daha geçen hafta ABD Temsilciler Meclisi’ndeki her iki partinin tüm liderleri bir araya gelip Türk hükümetinin S-400 alması durumunda F-35’lerin teslim edilmemesi yönünde yasa tasarısı imzaladılar.

Kongre Türkiye’ye CAATSA kapsamında ambargo uygulanmasını tartışıyor. Türkiye’nin böyle bir ambargoya maruz kalması demek hem ekonomik hem de siyaseten çöküşü demektir.

Özetle Altun’un ‘gidip tezlerimizi anlatacağız’ dediği yerde hava böyle.

Kaldı ki ABD yönetimi Türkiye’yi çok yakından takip ediyor.

Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerinden, Rusya ile olan yakınlaşmadan, devasa boyutlardaki yolsuzluklardan ve 15 Temmuz çakma darbesi ile TSK’da yapılan tasfiyelerden haberdarlar.

Üstelik Erdoğan’ın korumalarının Washington’da neden olduğu skandallar unutulmuş değil.

Bu durum ABD Dışişleri Bakanlığı’nın raporlarında açıkça görülebiliyor. Medyaya yansıyanlar da cabası. Dahası son dönemde NBA starı Enes Kanter sebebiyle ortalama Amerikalı da Erdoğan rejiminin icraatlarını öğrenmiş oldu.

Düşünsenize, NBA’de yarı final maçları var ve milyonlarca Amerikalı, maçın kahramanlarından birinin ülkesinde terörist diye arandığını, hakkında kırmızı bülten çıkarıldığını ve dahası maçın Enes Kanter yüzünden televizyonlarda yayınlamadığını konuşuyordu.

Tutuklu gazeteciler, el konulan medya organları, gasp edilen şirketler ve kaybedildiği halde siyasi baskıyla iptal edilen seçimler. ..

Türk medyasında bile yer almayan detaylar ABD ana akım medyasında var.

GÖSTERE GÖSTERE YALAN SÖYLÜYORLAR

Böyle bir atmosferde ABD’ye gelen AKP kurmayları ‘kendi tezlerini’ anlatacak.

AKP’lilerin boşa kürek çekmesine neden olan diğer nokta ise pervasızca yalan söylemeleri.

ABD’li milletvekilleri sanki Türkiye’de ne olduğundan habersizmiş gibi tüm AKP’liler ‘Türkiye de tutuklu gazeteci olmadığını, demokratik kuralların Avrupa standartlarından bile ileride olduğunu’ söylüyor.

Bu demeçleri dinleyen ABD’li muhatapların ne düşündüğünü tahmin etmek zor değil.

Zaten ABD’ye satacak bir hikayeniz yok üstüne de pervasızca yalan söylüyorsunuz.

Yine aynısı olacak.

AKP adına gelenler Türkiye’nin ne kadar güçlü bir demokrasiye sahip olduğunu, medyanın özgür ve gazetecilerin tutuklu olmadığını anlatacak.

Trump’ın yumuşak karnını bildikleri için reel karşılığı olmayan “iki ülke arasında 75 milyar dolarlık ticaret hacmine’ vurgu yapacaklar.

Peki anlattıkları karşılık bulacak mı ?  Bulmayacağı kesin. Çünkü bu tür girişimleri defalarca gördük, şahit olduk.

Hatta bugünlerde muhalif takılan Etyen Mahçupyan ya da Atılgan Bayar gibi yandaşların Washington’a gelip ‘bizde basın özgürlüğü sorunu yok’ demeçleri vermelerine şahit olmuştuk.

Söz konusu temasların enteresan bir boyutu daha var. Ekranlarda ABD’ye atıp tutan, ‘kafa atmaktan’ bahseden AKP’liler Washington’a geldiklerinde bambaşka bir kimliğe bürünüyorlar.

Mesela son dönemde Erdoğan’ın ‘sır küpleri’ ABD başkentini aşındırıyor. Perde gerisindeki söylemleri ise mikrofonlara söylenenlere taban tabana zıt.

Sonuç olarak Türkiye’de atıp tutup, ABD’ye kafa tutmaktan bahsedip, Washintgon’a gelince ‘biz dostuz’ derseniz kendi paranızla rezil olmanın ötesine geçemezsiniz.

http://tr724.wpengine.com/abdden-turkiyeye-s-400-iptali-icin-2-hafta-sure/

2 YORUMLAR

 1. As an example, Turkey has just last week been officially removed from the GSP program so there no longer remains a preferential duty treatment program between the United States and Turkey

 2. AGENCY:
  United States International Trade Commission.

  ACTION:
  Notice.

  SUMMARY:
  The Commission hereby gives notice of the institution of Investigations and commencement of preliminary phase antidumping and countervailing duty investigation Nos. 701-TA-624-625 and 731-TA-1450-1451 (Preliminary) pursuant to the Tariff Act of 1930 (“the Act”) to determine whether there is a reasonable indication that an industry in the United States is materially injured or threatened with material injury, or the establishment of an industry in the United States is materially retarded, by reason of imports of quartz surface products from India and Turkey, provided for in subheading 6810.99.00 (statistical reporting number 6810.99.0010) of the Harmonized Tariff Schedule of the United States, that are alleged to be sold in the United States at less than fair value and alleged to be subsidized by the Governments of India and Turkey. Unless the Department of Commerce (“Commerce”) extends the time for initiation, the Commission must reach a preliminary determination in antidumping and countervailing duty investigations in 45 days, or in this case by June 24, 2019. The Commission’s views must be transmitted to Commerce within five business days thereafter, or by July 1, 2019.

  DATES:
  May 8, 2019.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin