Beyaz Saray: ‘Türkiye’nin S-400’leri alması F-35 programına dahil olmasını imkansızlaştırdı’

Beyaz Saray’dan bugün yapılan açıklamada, “Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın alması F-35 programına dahil olmasını imkansız hale getirdi” ifadesi kullanıldı.

“F-35 bu uçakların gelişmiş kapasitesi hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılacak Rus istihbarat toplama platformu ile bir arada bulunamaz” diyen Beyaz Saray açıklamasına şöyle devam etti:

‘Türkiye’ye Patriot hava savunma sistemi teklif edildi’

“ABD Türkiye ile meşru hava savunma gereksinimlerini karşılamak üzere hava savunma çözümleri sağlamak amacıyla aktif şekilde çalışmaktadır. Bu yönetim Türkiye’yi Patriot hava savunma sistemi alması için sıranın önüne çekmek için pek çok teklif sunmuştur.”

‘Türkiye’nin S-400’leri kabul etmesi NATO müttefiklerinin birliğine zarar vermekte’

“Türkiye 65 yılı aşkın bir süredir köklü ve güvenilir bir ortak ve NATO müttefiki olmuştur ancak S-400’lerin kabul edilmesi bütün NATO müttefiklerinin Rus sistemlerinden uzaklaşma konusunda birbirlerine verdikleri taahhüde zarar vermektedir. “Bunun Türkiye’nin İttifak içinde birlikte çalışılabilirliği üzerinde olumsuz etkileri olacaktır. ABD hala Türkiye ile stratejik ilişkisine büyük değer vermektedir.”

Beyaz Saray’ın açıklaması;

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin