‘Beyaz Saray, Huawei’ye karşı Nokia ve Ericsson’u destekliyor’

TARKAN TEKTEN | HELSİNKİ

ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında devam eden gerginlik ve güvensizlik atmosferi giderek büyüyor.

ABD Ulusal Güvenlik Başsavcısı John Demers Münih Konferansı sırasında Yle’ye yaptığı açıklamada Nokia ve Ericsson’u Huawei’nin 5G teknolojisine tek alternatif olarak gördüklerini açıkladı. Demers, Nokia ve Ericsson’un güvenilir tedarikçiler ve şirketler olduğuna da inandığını söyledi.

ABD’li yetkililer Huawei’ye güvenmediklerini her fırsatta belirterek, Huawei’nin casus yazılım ve ekipmanlar kullanabileceklerinden şüphelendikleri için buna karşı İskandinav şirketlerini desteklemeye hazır olduklarını da sık sık tekrarlıyor.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da Münih’deki güvenlik tartışmaları sırasında Nokia ve Ericsson’dan bahsedildiğini doğruladı.

ABD ulusal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Mayıs 2019’da ABD’li şirketlerin Huawei ile işbirliğine yasak getirmişti.

Çin’in teknoloji devi yaptırımların etkisiyle piyasaya yeni sürdüğü Huawei Mate 30 modelini lisansı olmadığı için Google servislerinden mahrum olarak piyasaya sürmüştü. Dış dünyada istediği satışı elde edemeyen Huawei fiyatları aşağı çekerek iç piyasaya yönelmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin