Beyaz ete seçim sonrası yüzde 20’nin üzerinde zam

Kırmızı ete göre daha uygun olan fiyatı nedeniyle büyük talep gören beyaz ette, nisan ayı başı itibariyle fiyat artışına gidildi. Zam sonrası 9-9,5 liraya satılan bütün piliç 12,5-13 liraya, 18 liraya satılan piliç 23 liraya, 9 liraya satılan piliç but 12,5 liraya, kanat ise 12 liradan 15 liraya yükseldi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) Başkanı Sait Koca, zam kararının gerisinde, artan maliyetler olduğunu belirtti.
Sektör olarak son 6-8 aylık dönemde zarar ettiklerini savunan Koca, “Domatesin 10 lira olduğu bir ortamda tavuk etinin 12-13 lira olması çok da yüksek değil” yorumunda bulundu.

“Bu zam oranları tek kelime ile korkunç”

Koca, dünya genelinde de piliç eti fiyatlarının ciddi oranda arttığını savundu.
Zam kararına ilk tepki ise yemek sanayicilerinden geldi. Toplam tavuk eti üretiminin yüzde 20’si 5 bin kadar yemek firması tarafından tüketiliyor. Bu da yıllık 180 bin ton tavuk etine denk geliyor.

İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Sedat Zincirkıran, “Zam kararı seçimden hemen sonraki bir-iki gün içinde yansıdı. Evet belli maliyet artışları olabilir. Zam oranı yüzde 20 ile 28 arasında değişiyor. Bu oranlar tek kelime ile korkunç. Yemek sanayicileri için olduğu kadar, nihai tüketici için de çok insafsız bir zam oldu” açıklaması yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin