Beş parti lideri ortak mitinge katıldı: Kudüs için tek yürek olduk

Saadet Partisi’nin (SP) ‘Büyük Kudüs Mitingi’ Yenikapı’da gerçekleştirildi. Programa SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Hüda-Par Genel Başkanı İshak Sağlam ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı. Mitingde konuşan parti liderleri ‘Kudüs için tek yürek olduk’ mesajını verdi.

SP, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’ adı altında açıkladığı ‘barış planı’na tepki için İstanbul Yenikapı Meydanı’nda ‘Büyük Kudüs Mitingi’ düzenledi. Mitingde programa katılan parti liderleri sırayla konuştu.

SP lideri Temel Karamolloğlu “Sadece Kudüs ve Filistin için değil, şehitlerimiz, yeryüzünün bütün mazlumları için; İdlib, Doğu Türkistan, Arakan için buradayız. Bugün İstanbul’da ırkçı emperyalizme karşı küresel intifadanın meşalesini yakıyoruz” dedi.

KILIÇDAROĞLU: HER FİRAVUNUN MUSA’SI VARDIR

Karamollaoğlu’nun ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuştu, CHP lideri “Her firavunun bir Musa’sı vardır, bizler günümüzün firavunlarına karşı hepimiz birer Musa’yız. Adalet, hak ve hukuku Filistinli kardeşlerimizle birlikte inadına koruyacak ve savunacağız” ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU: FİLİSTİN’SİZ ORTADOĞU BARIŞI OLMAZ

Kılıçdaroğlu’ndan sonra da Gelecek Partisi lideri Davutoğlu açıklamalarda bulundu:

“Trump ve Netanyahu sözde barış planını ilan ederken bütün bir insanlığa savaş ilan etmişlerdir. Sizin savaş ilanına karşı barışın merkezi olan Kudüs’ü savunacağız.

Kudüs’e sesleniyoruz: İstanbul yanınızdadır ve yanınızda olacaktır. Karamollaoğlu’na teşekkür ediyorum, Erbakan hocamızı saygıyla anıyorum. Allah onun emanetine sahip çıkmayı bize nasip eylesin. Filistin’siz Ortadoğu barışı olamaz, olmayacaktır. Filistin’in açık hava hapishanesine döndürülmesine karşı çıkacağız. Gün icraat günüdür. Artık ülkedeki kutuplaştırıcı siyaset karşısında ortak ilkelerimiz, ortak idrakimiz için hep beraber omuz omuza vermeyi bilmeliyiz. Keşke herkes burada olabilseydi. Kudüs söz konusu olduğunda omuz omuza vermeye var mıyız? Siyasi parti unvanlarımızı bir kenara bırakarak “Biz Kudüs sevdalısıyız” demeye var mıyız?

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray’da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı ‘barış planı’ nı kamuoyuna açıklamıştı.

Sözde barış planı kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in ‘bölünmez’ başkenti olarak kabul edileceğini ifade eden Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için ‘son şans’ olduğunu iddia etmişti.

Planın açıklandığı toplantıya Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Umman’ın Washington büyükelçileri de katılmıştı.

Trump’ın planının, “İsrail’e neredeyse tüm İsrail yerleşimlerini ve Ürdün Vadisi’ni hemen ilhak etme hakkı verdiği” yorumları yapılmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin