Berlin’de Korona yardımı usulsüzlüğü şüphesi: Cami ve işyerlerinde arama

Almanya’nın başkenti Berlin’de polis ve savcılığın Koronavirüs salgını yardımlarında usulsüzlük şüphesiyle ağırlıklı olarak Türklerin yaşadığı Kreuzberg semtindeki bir cami ve bazı dükkanlarda arama yaptığı bildirildi.

Aramalarda 7 bin euro nakit, sabit diskler, bilgisayar ve dosyalara el konulduğu bildirildi.

Savcılık Twitter’dan yaptığı açıklamada altı farklı noktada mekanda arama yapıldığını ve şüphelilerin usülsüz olarak 70 bin euro acil yardım aldığının kaydedildiğini bildirdi.

Açıklamada ayrıca, yardımların bir vakada Kreuzberg’deki bir caminin hesabına aktarıldığının belirlendiği ve soruşturmanın devam edeceği duyuruldu.

DW’nin aktardığı haberde, Koronavirüs salgını sırasında devletin verdiği destekten usulsüz olarak faydalanan üç kişinin de arandığı bildiriliyor. Berlin Emniyet Teşkilatı, söz konusu aramalara 150 polis memurunun katıldığını bildirdi.

Koronavirüs salgını sırasında yapılan yardımlar konusunda tespit edilen usulsüzlükler Berlin ile sınırlı değil. Berlin’de yetkililer, ödemeleri çok hızlı ve yeterince denetime tabi tutmadan yaptıkları gerekçesiyle eleştiriliyor.

Geçtiğimiz aylarda Berlin’de bir temizlik çalışanı Alman hükümetinin yardım programından altı ayrı usülsüz başvuru ile 77 bin 500 euro yardım aldığı için yargılanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin