Berlin Teknik Üniversitesi’nin Yıldırım pişmanlığı: Bugün olsa vermezdik!

Başbakan Binali Yıldırım’a 2011 yılında fahri doktora ünvanı veren Berlin Teknik Üniversitesi, ‘Bugün olsa bu ünvanı vermezdik’ açıklaması yaptı. 2011 yılında henüz Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanıyken Binali Yıldırım’a fahri doktora ünvanı veren Berlin Teknik Üniversitesi karardan duyduğu pişmanlığı açıkladı.

Üniversitenin web sitesinden yapılan duyuruda, fahri doktora ünvanının geri alınmasının hukuken mümkün olmadığı ancak bugün olsa böyle bir kararın asla verilmeyeceği belirtildi. Almanya’daki Kürt toplumu, geçen yıl üniversite yönetimine yönelik bir mektup yazarak, Türkiye’nin “diktatörlüğe” kaydığı, bu nedenle verilen ünvanın geri alınmasını talep etmişti.

Web sitesindeki açıklamada, Türkiye’nin akademik özgürlüğe yönelik saldırılarının kabul edilemeyeceği ve Yıldırım’ın kınanmasının gerektiği ifade edildi. Üniversite yönetimi, “Berlin Teknik Üniversitesi 2011’de Binali Yıldırım’a fahri doktora verdi ancak Yıldırım’ın bugün olsa böyle bir ödül alamazdı” açıklaması yaparken, bundan sonraki süreçlerde daha dikkatli olunacağının da altını çizdi.

Açıklamada, üniversitenin Türkiye’deki güncel durumun kamuoyunun gündeminde kalmasına katkı sağlamayı amaçladığı da vurgulandı.Üniversite duyurusunda duyduğu pişmanlığı açık açık belirtti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin