Belgeler gösterilmeden karar verildi

HABER | ALİ ADİL ÇAKAR

Gazeteci Emre Soncan (36), 10 Nisan’da görülen duruşma ile 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 627 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan genç gazeteci, terör örgütüne üyelik suçlaması ile hüküm giydi. Ancak savunma için istediği belgeler tarafına verilmeden Soncan hakkında karar verildi. Başarılı muhabirin, istediği bu belgeler kendisine sunulmadığı için savunma yapmayı reddettiği ortaya çıktı.

İddianamedeki tek suçlama, cep telefonu haberleşme uygulaması olan Bylock’u kullanmış olmaktı. Soncan, defalarca mahkemeye yazı yazıp hakkındaki belgeleri talep etti. Savunmasını bu suçlamalar ve hakkındaki delillere göre yapacağını iletti. Ancak taleplerinin hiç birine cevap verilmedi. Karar duruşması için İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hazır bulunan Soncan, mahkeme heyetinin son savunmasını yapma talebini reddetti. “Savunma yapmak için gerekli belgeleri sizden istedim ama vermediniz. Savunma hakkım kısıtlanmıştır. Bu şekilde savunma yapmayı reddediyorum.” dedi. Hakim, belgelerin verilmeyeceğini söyleyerek son savunmasını yapması konusunda ısrarcı oldu. Fakat Soncan, yine savunma yapmayı reddetti. Arkasından 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Emre Soncan, AKP hükümetinin 4 Mart 2016 tarihinde el koyup kayyum atadığı, 15 Temmuz’un ardından çıkardığı bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile de tamamen kapattığı Zaman Gazetesi’nin başarılı muhabirlerinden biriydi. Cumhurbaşkanlığı ve Savunma muhabirliği yapan Soncan, 2 de kitaba imza atmıştı. 25 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alındı. Aynı soruşturmada gözaltına alınan 21 gazeteci ile birlikte 29 Temmuz’da tutuklandı. Daha sonra aynı dosyadan tutuklananlarla birlikte bu sayı 27’ye yükseldi. 2 gazeteci ise firari konumdaydı.

İddianame, Mart 2017’de hazırlandı. Gazetecilere, ‘silahlı terör örgütüne üyelik’ suçlaması yöneltiliyordu.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, 7-8 Mart 2018’deki son duruşmalarla karara bağlandı. 1 gazeteci beraat ederken 25 gazeteciye 2 yıl 1 ay ila 7 yıl 6 ay arasında değişen cezalar verildi. Firari konumdaki 2 gazetecinin dosyası ayrılmıştı.

Tam karar duruşmasında Emre Soncan’ın dosyası da diğerlerinden ayrıldı. Hakim, “Seninle ilgili yeni bir iddianame var. Dosyanı birleştirdik. Artık bu davadan değil, diğer iddianameden yargılanacaksın” dedi.

Hakkında hazırlanan 5 Şubat 2018 tarihli yeni iddianamede ise ‘terör örgütü yöneticiliği’ suçlaması vardı. Delil olarak da sadece Bylock uygulaması gösteriliyordu. Akrabası M.A.’ya ait bir telefona Bylock uygulaması indirdiği öne sürülüyordu. Başkaca herhangi bir suçlama yoktu. Bundan dolayı silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlaması ile karşı karşıya kalmıştı.

Bu davanın ilk duruşması 15 Mart 2018 tarihinde yine İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde oldu. Tek başına hakim karşısına çıkan Soncan, suçlamayı reddetti. Mahkeme heyeti, silahlı terör örgütü yöneticiliği suçlamasını geri çekme kararı aldı. 10 Nisan’da, terör örgütü üyeliği suçlaması üzerinden karar verileceğini açıkladı.

Gazeteci Soncan, bu süre zarfında defalarca mahkemeye yazı yazarak Bylock iddiasıyla ilgili belgelerin, delillerin kendisine verilmesini talep etti. Hakkındaki tek suçlama bu olduğu için, savunmasını bu belgelere göre hazırlayacağını bildirdi. Fakat cevap alamadı. Bu nedenle 10 Nisan’daki karar duruşmasında savunma yapmayı reddetti ve 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bu arada başarılı gazeteci önceki gün cezaevinden şu mesajı paylaştı: “7 yıl 6 ay ceza aldım. Haberlerim, kitaplarım, düşüncelerim benim çocuklarımdır. Çocuklarımı istediler, vermedim.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin