Belediyeye atanan kayyım Tahir Elçi’nin ismini parktan sildi

Van’ın Çatak Belediyesi’ne kayyım olarak atanan İlçe Kaymakamı Hacı Asım Akgül, öldürülen ve cinayeti faili meçhul kalan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin isminin verildiği parkın adını değiştirdi. Baro bu karara tepki gösterdi.

Kaymakamı Hacı Asım Akgül,28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin isminin verildiği parkın adını değiştirdi. Dihaber’in haberine göre 2016 yılında Belediye Meclisi tarafından “Westaniya Parezer Tahir Elçi” ismi verilen parkın adı 2016 yılında ilçede yaşamını yitiren korucu Ali Oğün’ün adının verildiği “Şehit GK Ali Ogün Parkı” olarak değiştirildi.

Baro’dan tepki: failleri ortaya çıkartın

Diyarbakır Barosu ise bu karara tepki göstererek yapılması gerekenin Tahir Elçi’nin adının kaldırılması değil, katledilmesinin aydınlatılması olduğunu vurguladı. Baro’nun resmi Twitter adresinden İçişleri Bakanlığı’na yapılan açık çağrıda, “1-Av. Tahir Elçi; hukuka, insan haklarına ve tarihi/kültürel değerlere çok önemli katkılar sunmuş bir hukukçu ve entelektüeldi. 2-Tam da bu sebeplerle Av. Tahir Elçi’nin ismi birçok şehirde sokaklara, caddelere, parklara ve başkaca mekanlara verilmiştir. 3-Diyarbakır Barosu, ebedi başkanı Av. Tahir Elçi’nin şahsında bu değerlere yapılan saldırı kabul edilemez İçişleri Bakanlığı’nı… 4-Bir an önce bu yanlıştan dönmeye davet etmektedir. Tüm kamu otoriteleri ve İçişleri Bakanlığı’nın Av. Tahir Elçi ile ilgili… 5-öncelikli görevi Tahir Elçi’yi katleden faillerin bir an önce ortaya çıkartılmasıdır, Tahir Elçi’yi belleklerden silmeye çalışmak değildir” denildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin