Belçika’da göçmenlerden rüşvet alan siyasetçiye tutuklama

Göç Bakanı Theo Francken ve Melikan Kucam (sagda)

Belçika’nın Mechelen kentinde, milliyetçi Yeni Flaman İttifakı partisinin (N-VA) belediye meclisi üyesi Melikan Kucam, Suriye ve Irak’tan ülkeye Hristiyan göçmenlerin getirilmesi kapsamında yolsuzluk ve usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Anvers Savcılığı, 2 gün önce gözaltına alınan 44 yaşındaki Melikan Kucam’ın “insan kaçakçılığı, organize suç, rüşvet ve haraç kesme” suçlarından tutuklandığını duyurdu.

Kucam’ın, savaş bölgelerinden kaçmaya çalışan insanlardan normalde 350 Euro karşılığında verilen insani vizeler için 2 bin ila 10 bin euro aldığı iddia edildi. Kucam’ın Hıristiyan Asuri topluluğundan olduğu biliniyor.

207 kişi için bakanlığa vize başvurusunda bulundu

Göçmen karşıtı görüşleri ile tanınan N-VA’nın eski Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken, söz konusu Mechelen Belediye meclis üyesinin 207 kişi için bakanlığa vize başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Eleştirilerin odağında bulunan Theo Francken konuyla bir ilgisi olmadığını söyledi.

Theo Francken’in kabinesinde çalışan 7 kişinin daha usulsüzlük olaylarına karıştığı ve Kucam’a bu yönde destek olduğu iddia ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Kucam’ın oğlu Emanuelle Kucam da soruşturma savcısı tarafından gözaltına alınmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin