Belçikalı, Türk, Faslı ve İspanyol doktorlardan Kenya’da sağlık taraması

Time To Help’in organizesi ile Belçika, Fas, İspanyol, bir Türk asıllı doktor ile hemşire ve diş hekimlerinden oluşan sağlık ekibi Kenya’da ücretsiz sağlık taraması yaptı.

Belçika’da görev yapan değişik branş ve milletlerden oluşan uzman doktorlar ve sağlık personeli yetimhaneler ile fakir halkın bulunduğu köylerde sağlık taramaları yaptı. Binden fazla hastanın tedavi edildiği organizasyonda, göz problemlerinden dolayı iyi göremeyen 100’ü aşkın hastaya Belçika’dan götülen gözlükler verildi. Diş ağrıları çeken yüzlerce kişi sıkıntılarından kurtuldu.

Sağlık merkezlerinden mahrum ihtiyaç sahibi insanlar için yapılan çağrıya kayıtsız kalamadığını belirten Türk asıllı Dr. Hakkı Demirkapu, Belçika’da görevli meslektaşları ile Kenya’ya gittiklerini söyledi. Beslenme sorunları ve sağlıksız ortamlarda yaşamaya çalışan insanların ciddi problemleri olduğuna işaret eden Dr. Demirkapu, kaldıkları kısa sürede maksimum hastaya ulaşmak için gece gündüz çalıştıklarını anlattı.
Tarama ve tedavi organizasyonuna multikültürel bir ekibin katıldığına işaret eden Demirkapu aile hekimi uzmanı, dahiliyeci, göz doktoru, optisyen, diş hekimi, dis hekimliği assistanı ve hemşirelerden oluşan ekbin binden fazla hastaya şifaya vesile olduğu bilgisini verdi.
Ekibe katlan gönüllülerin yetimhane ve yoksul köylerdeki çocuklara oyuncak başta olmak üzere çeşitli hediyeler dağıttığı organizyondan duygu dolu hatıralarla döndüklerini beliren Dr. Demirkapu, Belçika, Fas, İspanyol meslektaşlarının şahsi imkânlarını sağlık taraması için seferber ettiklerinin altını çizdi.

 RESİMLERİ BÜYÜK GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin