Belarus’ta muhalif Kalesnikova ve Znak tutuklanıp hapse atıldı

TR724 HABER | ERSAN AY

Belarus’ta muhalefetin önemli figürlerinden Maria Kalesnikova ve Maksim Znak ulusal güvenliği tehdit ettikleri gerekçesiyle tutuklanıp hapse atıldı.

Geçen yıl ağustos ayındaki başkanlık seçimleri esnasında muhalif duruşuyla dikkatleri üzerine çeken siyasi aktivist Maria Kalesnikova 11, avukat Maksim Znak ise 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme salonuna elleri kelepçeli getirilen Kalesnikova’nın kameralara gülümsediği görüldü.

Kalesnikova geçen yıl eylül ayında yetkililer tarafından sınır dışı edilmek istenince Ukrayna sınırında sınır dışı edilmemek için pasaportunu yırtmış ve direnmesinin ardından gözaltına alınarak ulusal güvenliğe zarar vermekle suçlanmıştı.

Kalesnikova ve Znak ulusal güvenliğe zarar vermenin yanı sıra Başkan Alexander Lukashenko’nun yönetimine karşı yapılan protestolar esnasında iktidarı ele geçirmek için komplo kurmakla da suçlanıyor. Kolesnikova ve Znak geçen yıl ağustos ayında Lukashenko’nun otoriter rejimi sonrası demokratik bir rejim kurmayı kolaylaştırmak amacıyla Koordinasyon Konseyi adını verdikleri bir sivil toplum kuruluşu kurmuşlardı.

 AB TUTUKLAMALARA KARŞI TEPKİLİ

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli mahkeme kararını kınadıklarını, tutukluların derhal serbest bırakılması gerektiğini ve AB’nin Belarus’taki muhalefeti desteklemeye devam edeceğini duyurdu. Özgürlük ve demokrasiyi savunmanın hiçbir zaman suç olamayacağını ifade etti.

AB Dış İlişkiler Servisi’nden yapılan bildiride ise “AB, Minsk rejiminin Belarus halkının insan haklarına ve temel özgürlüklerine yönelik sürekli açık saygısızlığını esefle karşılamaktadır” denildi.

AB, Kolesnikova ve Znak da dahil olmak üzere Belarus’taki şu an sayıları 650’yi geçen tüm siyasi mahkumların, gazetecilerin ve haklarını kullandıkları için parmaklıklar ardında olan herkesin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması talep etti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin