Beklenen ‘Tufan’ nihayet koptu! 

HABER-PORTRE | HASAN CÜCÜK 

Anadolu kulüplerinde yıldızını parlatıp, İstanbul takımlarına gelince sönen oldukça fazla isim bulunuyor. İstanbul kulüplerinde kadroya girmek kadar bu isimlerin bir başka rakibi, şehrin cezibesine kapılmaları oldu. İstanbul’un öğüttüğü yıldızlar arasında kimler yok ki? Kaybedenler kulübünün üyelerinden biri de Ozan Tufan’dı. Bursaspor’da yıldızlaşan Ozan Tufan, Fenerbahçe’de sönmüştü. İmdadına kiralık gittiği Alanyaspor’da Sergen Yalçın yetişti. Şimdi Ozan Tufan yeniden eski günlerin sinyalini güçlü bir şekilde veriyor.

A Milli Takım, Euro 2020 yolunda  grubun en zayıf takımlarından Andorra karşısında adeta ecel terleri döktü. 5 yıl aradan sonra yeniden İstanbul seyircisiyle buluşan milliler, tek kale oynadığı maçta gol bulmakta zorlandı. Kaçırılması zor pozisyonları büyük ustalıkla kaçıran milliler, aradığı golü 89. dakikada Ozan Tufan’ın kafasından buldu. 3 puanı getiren golü kaydeden Ozan Tufan günün adamı oldu. Oysa bir yıl önce kimsenin istemediği futbolu bitme noktasında biriydi. Andorra karşısında sahaya sakat sakat çıkan Ozan Tufan, 24 yaşında olmasına rağmen, futbol kariyerinde inişli çıkışlı birçok olaya şahit oldu. Adeta küllerinden doğdu, ay-yıldızlıların kurtarıcısı oldu.

20 yaşında iken 2015’te 7 milyon Euro karşılığında Fenerbahçe’ye transfer olan Ozan Tufan’ın önlenemeyen düşüşü 2017-18 sezonunda başladı. Oysa sezon Ozan Tufan için oldukça iyi başlamıştı. Ligin 9. haftasında Osmanlıspor beraberliği sonrası teknik patron Aykut Kocaman, Ozan Tufan’ı kulübeye çekti. Ozan’ın bu karara tepkisi sert olunca, Kocaman tarafından kadro dışı bırakılıp, Dereağzı tesislerine gönderildi.

Kadro dışı bırakılan Ozan Tufan bir taraftan Dereağzı tesislerinde çalışıyor diğer taraftan ise yurt dışında oynamak için kulüp arıyordu. Devre arasında İspanyol kulüplerinin transfer listesine giren Ozan’ın gönlünde İngiliz kulüpleri yatıyordu. İspanya’dan gelen tekliflere kapısını kapatan Ozan Tufan’a beklediği teklif İngiliz kulübü Crystal Palace’den geldi. Crystal Palace’ın teklifini değerlendiren Ozan’ın İngiltere hayali transferi son günü gerçekleşmedi. Yeni kulübüne imza atmak için saatler sayan Ozan havalimanından son anda döndü. Sebebi ise İngiliz ekibinde yaşanan son dakika sakatlığıydı. Forvette Bakary Sakho’nun sakatlığı sonrası İngilizler orta saha yerine hücum hattına takviye yapmak zorunda kaldı. Ozan’ın yerine ise şu an Trabzonspor forması kiralık giyen giyen Norveçli Sörloth kadroya dahil edildi. Transferin son gününde İngiltere hayali suya düşen Ozan Tufan yeniden kürkçü dükkanı Dereağzı tesislerine döndü. 2017-18 sezonunun ikinci yarısını futboldan uzak, kadro dışı olarak geçirdi.

2018-19 sezonunda yaşanan yönetim ve teknik adam değişikliği Ozan Tufan’a bir şans daha tanıdı. Teknik patron Philippe Cocu, Ozan’ı affedip kamp kadrosuna kattı. Kampın en çalışkan isimlerinden biri olan Ozan’ın umudu sezonla birlikte formasına kavuşmaktı.  Ancak teknik direktör Cocu’nun kadroda düşünmediği futbolcunun lisansı dahi çıkarılmadı. Tüm sezon sakat olan ve ilk yarıda tek maça çıkamayan Tolga Ciğerci’nin lisansı çıkarılırken Ozan’nın dışarıda kalması futbolcuyu oldukça etkileyip, futboldan kopma noktasına getirdi.

Ozan için zor giden günler artık iyice zorlaşıyordu. O artık lisansı bile çıkarılma gereği duyulmayan bir isimdi. İşte bu noktada imdadına Alanyaspor yetişti. Daha doğrusu Sergen Yalçın. Türk futbolunun yetenekli olduğu kadar, bu yeteneğini heba eden oyuncuların başında gelen Sergen Yalçın, Ozan Tufan’daki potansiyeli görüyordu. Ozan Tufan futbola yeniden kazandırılmazsa daha kariyerinin başında kaybolup gidecekti.

’Ozan’ı tekrar futbolcu olduğuna ikna etmeye çalışıyoruz’ diyen Sergen Yalçın, haklıydı. Ozan Tufan tam 13 aydır futboldan uzaktı. Ozan Tufan’ın bugünlere geleceğini ta o dönemde gören Sergen Yalçın, “Ozan’ı bizzat kendim istedim. ‘Bana gel, 3 ay sonra milli takımdasın’ dedim. Fenerbahçe’ye çok genç geldi Ozan. Ona yaşadığı sıkıntılarla ilgili kendi hayatımdan örnekler verdim, çok konuştuk. Çünkü böyle oyuncuları kaybetmek kolay. Kazanmak ise emek istiyor. Ben sadece vesile oldum, çünkü belli ki Ozan da böyle bir geri dönüşü çok istiyormuş. Eğer fizik gücünü korursa Ozan artık hep yükselir. Her şeyin kıymetini artık daha fazla biliyor ve hâlâ çok genç.’ Sergen Yalçın’ın güveni ve motivasyonu Ozan Tufan’ı yeniden futbola döndürdü. Alanyaspor formasını 19 maçta giydikten sonra yeniden Fenerbahçe’ye döndü.

Takımın başında yeni bir teknik adam vardı. Ersun Yanal, Ozan’a olan güvenini ortaya koydu. Hazırlık maçlarında oynattığı Ozan, performansıyla göz doldurdu. Ligin başlamasıyla birlikte orta sahada Emre’nin partneri olan Ozan, sağ bek Isla’nın sakatlanmasıyla bu mevkiye çekildi. Ligin 3 haftası geride kalırken, alışık olmadığı mevkide takımına maksimum katkı sağladı. Yaşadıklarından ders çıkartıp, özel hayatını da düzene sokunca, başarılı olmaması için bir sebep kalmadı. Andorra maçı öncesi sakatlığından dolayı kadrodan çıkarılması gündeme gelse bile sahaya çıkıp golünü atarak, günün kahramanı oldu.

Henüz 24 yaşında olan Ozan Tufan’ın önünde daha uzun yıllar var. Ozan’ın futbola dönmesi hem Fenerbahçe hem de milli takım için bir kazançtır. Yoksa kaybolan yıldızlar halkasına bir isim daha eklenir, birkaç yıl sonra kimsenin hatırlamadığı bir isim olurdu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin