Bedelli Meclis’te kabul edildi: Yaş 24, bedeli 15 bin lira

Bedelli asklerlik ile ilgili Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerde bedellinin önergeleri kabul edildi.

24 Haziran seçim vaadi olarak gündeme gelen bedelli askerlik düzenlemesinin içinde bulunduğu Torba Yasa teklifinin Meclis görüşmeleri sürerken, teklifin Genel Kurul aşamasında bir sürprizin daha gelebileceği belirtilmişti. Bedelli askerlik düzenlemesiyle birlikte getirilen 28 günlük zorunlu askerlik eğitiminin, komisyonda verilen bir önergeyle 21 güne çekilmesinin ardından, Genel Kurul’da da, bedelliden yararlanacaklar için 31 Aralık 1993 tarihinin yerine, 1 Ocak 1994 (24 yaş) tarihi belirlendi.

Söz konusu değişikliğin yapılması durumunda Genel Kurul’da bir önerge verilerek, yasadan yararlanmak üzere belirtilen “31 Aralık 1993” tarihi yerine, “1 Ocak 1994” tarihi konulacak. 1 Ocak 1994’te doğup da bir gün ile haktan yararlanamayanların mağdur olmaması için böylesi bir yol izlenecek. Anadolu’daki yaygın uygulamaya göre 31 Aralık’ta doğanlar 1 Ocak olarak nüfus kaydına geçiriliyor.

YURT DIŞINDA YAŞAYANLARA 2 BİN AVRO

Bedellide birinci madde Meclis Genel Kurulu ‘nda kabul edildi. Söz konusu madde ile yurt dışında yaşayanlar 2 bin avroya askerlik yapmış sayılacak.

1.1.1994 doğumluları kapsar biçimde 21 gün eğitim ve 15.000₺ bedelle TBMM’ de kabul edildi.

ÇÜRÜKLERE  SİCİL AFFI GELİYOR!

Sosyal medyada tartışılan bedelli ile ilgili en dikkat çekici başlık ise, ‘çürük’ şeklinde tabir edilen askerliğe elverişli olmayan kişilerin de bedelliden yararlanabilmesi oldu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin