BEDAŞ’ta yıllık yüzde 11 zam önerilen 2 bin kişi iş bıraktı

BEDAŞ’da tıkanan TİS süreci sonrası hakem kurulu işverenin önerdiği zam oranından bile aşağıda bir oran belirlemesi sonrası yaklaşık 2 bin işçi, sendikadan bağımsız ‘sefalete mahkûm değiliz’ diyerek iş bırakma kararı aldı.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ’de (BEDAŞ) çalışan Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) üyesi işçiler, Yüksek Hakem Kurulu’nun (YHK) yüzde 6’lık zammına karşı iş bıraktı.

BEDAŞ ile Türk-İş’e bağlı TES-İŞ arasında yaşanan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tıkandı. İşveren yüzde 15,6 oranında bir zam oranı belirlerken sendika ise en az yüzde 25 zam yapılmasını istiyordu. Tıkanan süreç sonrasında taraflar Yüksek Hakem Kurulu’na başvurdu. Hakem kurulu işverenin istediği zamdan daha aşağıda ilk altı ay yüzde 6 ikinci altı ay için yüzde 5 gibi skandal bir oran belirledi.

Bunun üzerine BEDAŞ işçileri kendi iradeleri ile iş bırakma kararı aldı. Sendika iş bırakma kararına işçilerin dayatmaları sonucu uymak zorunda kaldı.

İŞÇİLER ENFLASYONUN ALTINDA KALAN ZAMMI KABUL ETMEDİ

Yeni Yaşam gazetesine konuşan BEDAŞ işçileri önerilen zam oranlarının kabul edilemez olduğunu açlığa ve sefalete mahkûm bırakılmak istendiklerini söyledi. İstanbul Avrupa yakasında 12 bölge de acil durumlar hariç iş bıraktıklarını duyuran işçiler hakem kurulunun bu kararı neye göre aldığını bilmediklerini enflasyon oranının da altında olan bu oranları asla kabul etmeyeceklerini vurguladı. Günlük yemek ücretlerinin 18 lira olduğunu da belirten işçiler “kazanana kadar mücadele edeceğiz.” dedi

İŞÇİNİN KENDİ İRADESİ

Sendikanın da bu süreçte zayıf kaldığını söyleyen işçiler “İş bırakma kararını biz aldık. Bu eylem bizim irademizle başladı. Sendika sadece ‘mücadeleniz için teşekkür ederiz’ demekle yetindi” ifadelerini kullandı

ENERJİ-SEN: SON SÖZÜ DİRENENLER SÖYLER

İşçilerin iş bırakma kararı almasından sonra birçok sendika ve partiden işçilere destek geldi. DİSK’e bağlı Enerji-Sen işçilerin yanında olduklarını ve bu sefalet ücretinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, işçilerin yanında direnişe sahip çıktıklarını söyleyerek, “Belirlenen zam oranlarının enflasyon oranlarının bile altında olduğunu bu durumun kabul edilmeyeceğini” ifade etti.  Keskin “Kölelik sözleşmesine hayır diyen dün olduğu gibi bugün de mücadeleyi seçen BEDAŞ işçileri hakları için, çocuklarının geleceği için direniyor. Birleşen işçiler asla yenilmezler” dedi.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin