BDDK’dan Fatih Portakal hakkında suç duyurusu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) FOX TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Portakal hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. BDDK tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘‘5187 sayılı Basın Kanununda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri vasıtasıyla; bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz.” hükmünü amir olup, bu hükme aykırılığın yaptırımı ise aynı Kanunun 158 inci maddesinde “Bu Kanunun 74 üncü maddesine aykırı davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin günden iki bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Yukarıdaki fıkrada yazılı fiil neticesinde özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur.” şeklinde ifade edilmiştir. Bu kapsamda söz konusu şahıs hakkında Kanunun 162’nci maddesi uyarınca Kurul tarafından suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.’’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüsle mücadeleyi Tekalif-i Milliye Emirleri’ne benzetmesine tepki gösteren FOX TV Ana Haber sunucusu ve gazeteci Fatih Portakal twitter hesabından “Tekalifi Milliye hatırlatılıp “zor günlerden geçiyoruz” denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de!” diye yazmıştı.


AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığı iddiasıyla FOX TV sunucusu Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin