BBC: Menbiç Türkiye’yi caydırma hamlesi

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından Suriyeli Kürtlerin geleceğinin tartışıldığı ve Türkiye’nin Menbic’e harekât düzenlemeyi gündeme getirdiği bir dönemde Suriye ordusunun YPG’nin çağrısıyla bu kente girmesi dünya basınında da ses getirdi. İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC ile haber ajansı Reuters, bu hamle ile Türkiye’nin bir harekâtının engellendiği yorumunu yaptı.

BBC, Suriye ordusunun Menbic’e girmesini yorumladı: “ürt liderler artık ‘kötünün iyisi’ olarak gördükleri seçeneği tercih etmek zorunda. Rusya ve İran tarafından desteklenen Suriye hükümetinin ordusunun varlığının, Türkiye’yi bir saldırı düzenlemekten caydırmasını umuyorlar.”

Sabah saatlerinde Suriye ordusu, Menbic’e girdiklerini ve göndere Suriye Cumhuriyeti’nin bayraklarını çektiklerini açıkladı. Suriye Genelkurmayı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Menbic’deki bütün Suriye vatandaşlarının ve diğerlerinin tam güvenliğini garanti ediyoruz” denildi.

‘HALKIN ÇAĞRISINA YANIT VERİLDİ’

YPG’nin bu sabah saatlerinde Suriye ordusuna Menbic’de kontrolü alma çağrısında bulunmasının ardından gelen açıklamada, “Ordunun Menbic halkının çağrısına yanıt verme yükümlülüğü göz önünde bulundurulduğunda, Genelkurmay Başkanlığı ordunun Menbic’e girdiğini ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nin bayrağını diktiğini ilan eder” denildi.

‘TRUMP’IN KARARININ SAHADAKİ SONUCU’

BBC’nin Ortadoğu muhabirlerinden Martin Patience, “ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki bütün Amerikan askerlerini çekme yönündeki sürpriz açıklamasının sonuçları artık sahada görülebiliyor” deyip şöyle devam etti: “Menbic, Suriye’nin kuzeyinde, bugüne dek ABD destekli Kürt güçlerinin kontrolünde olan stratejik açıdan da önemli bir kent. IŞİD’le mücadeleye liderlik yapan Kürtler, Trump’ın kararını ihanet olarak görüyor. Amerikalıların desteğinin yokluğunda, Kürt liderler artık ‘kötünün iyisi’ olarak gördükleri seçeneği tercih etmek zorunda. Rusya ve İran tarafından desteklenen Suriye hükümetinin ordusunun varlığının, Türkiye’yi bir saldırı düzenlemekten caydırmasını umuyorlar.”

‘ABD’NİN YERİNE RUSYA DESTEKLİ SURİYE ORDUSU GEÇİYOR’

Reuters ajansı da hükümet güçlerinin Menbic’e konuşlanmasının caydırıcılık açısından ABD askerleriyle benzer bir etki yaratacağı yorumu yaptı. Haberde Suriye’de Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde bulunan yaklaşık 2 bin Amerikan askerinin ‘YPG’yi kendi topraklarına bir tehdit olarak gören Türkiye’nin bir müdahalesini bugüne dek caydırdığı’ belirtilip, “Rusya’nın desteklediği hükümet güçlerinin konuşlandırılması da benzer bir etki yaratacaktır” denildi.RUSYA’DAN MENBİÇ AÇIKLAMASI: MEMNUNUZ

Suriye ordusunun Menbic kentine girmesi hakkında Rusya’dan da açıklama geldi. Kremlin açıklamasında, “Kürt bölgelerinin Suriye hükümetinin kontrolüne girmesini memnuniyetle karşılıyoruz” denildi. Kremlin sözcüsü Dimitry Peskov, “Bu olumlu bir gidişat” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin