BBC Kapalıçarşı’da ekonominin nabzını tuttu: Hiç bu kadar kötü olmadı, siftah yok [VİDEO]

Kapalıçarşı, müşterilerin gezmekte zorlandığı kalabalık günlerini arıyor. Fotoğraf: BBC Türkçe - Rengin Arslan

BBC, İstanbul’da piyasanın kalbinin attığı Tahtakale ve Kapalıçarşı’da ekonominin nabzını tuttu. Çarşı esnafı, iktidar yandaşı kalemlerin ‘kur ABD’nin kuru, artıyorsa artsın’ çıkışlarının aksine doların yükselmesi ve artan işsizlikten dertli.

BBC Türkçe’den Rengin Arslan’ın hazırladığı haberde, Kapalıçarşı ve Tahtakale’nin şimdiki hali şöyle özetleniyor: ”Önceden iğne atsan yere düşmez, insanların birbirine değmeden kolunu bile kıpırdatamayacağı sokaklara sükûnet hakim. Hamalların sırt yastıkları camekanların önünde dizili; bazı dükkanların önüne sandalyeler atılmış, koyu bir sohbet var; bazılarının içinde ise esnaflar kafalarını gömmüş telefonlarıyla oynuyor. Bu akıllı telefonlarda doların yükselişini mi takip ettiklerini, haberleri mi okuduklarını ya da bugünlerin sert gerçekliğinden uzaklaşıp oyun mu oynadıklarını tahmin etmek zor.”

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını arttırdığı günün ertesinde Türk lirasının 3,47 dolar karşısında tarihi seviyelerine düştüğü gün yapılan röportajlarda çarşı esnafı piyasayı ve ülkenin ekonomik durumını şöyle anlattı:

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin