Batı olaya böyle bakıyor: 15 Temmuz yeni ulusal efsanedir

Batı tarafından 1 yıldır mesafeli yaklaşılan 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili kuşkular uluslararası basında yer bulmaya devam ediyor. İsviçre gazetesi Neue Zürcher Zeitung (NZZ) 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü vesilesiyle Türkiye’de yapılan hazırlıkları ”yeni ulusal efsane” olarak tanımladı.

”Türkiye’de bir yıl önce gerçekleştirilen darbe girişiminin üzerindeki bilmece hâlâ sürüyor” ifadesine yer verilen makalede, AKP’nin ”ülkeyi yeniden yapılandırmak için uyguladığı baskı devam ediyor” saptamasında bulunuluyor.

Şüphelerle dola darbe girişimini araştıran komisyona darbe sürecindeki rolleri itibariyle ifade vermeleri zorunlu Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar ile MİT Başkanı Hikmet Fidan’ın gitmemelerinin kuşkuları daha da arttırdığının altı çiziliyor.

15 Temmuz sonrası İslamcılaştırma daha da arttı

NZZ’de Daniel Steinvorth imzalı makalede, Türkiye’nin 15 Temmuz sonrasında daha fazla İslamcılaştığına dikkat çekiliyor. Darbe girişiminden sonra Milli Eğitim Bakanlı’ının Evrim Teorisi’ni müfredattan çıkarttığına dikkat çekilirken, her okula bir mescit inşa edilme kararı kaydediyor.

PİSA araştırmasında Türkiye’nin uluslararası eğitim sıralamasındaki yerinin hızla aşağı sıralara düştüğüne dikkat çekiliyor. Bu gerilemede 15 Temmuz sonrası eğitim kurumlarınıdan haksızca atılan kalifiye kadronun pay olduğunun altı çiziliyor.

2003 yılında 85 bin olan imam hatipli öğrenci sayısının bugün 1,3 milyona ulaştığı, Erdoğan’ın deyimiyle ”Dindar bir nesil” yetiştirlmeye çalışıldığı belirtiliyor.

15 Temmuz darbe girişimini gerekçe göstererek binlerce insanın işine son verilmesinin hukukî dayanaklarının olmadığına işaret ediliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin