Başsavcılık 34 yıl sonra katil zanlısını açıkladı: Soru işaretleri bitmedi!

İsveç Başsavcılığı, eski başbakan Olof Palme’nin katil zanlısının daha önce de şüpheliler arasında yer alan ve ‘İskadinavyalı adam’ olarak bilinen Stig Engström olduğunu açıkladı. Suiksate tek başına hareket ettiğine düşünülen İsveçli Engström 2000 yılında intihar ettiği için soruşturma kapatıldı.

Olof Palme’nin oğlu Marten Palme, savcıların doğru sonuca vardıklarına inandığını ve soruşturmayı kapatmakta haklı olduklarını söyledi.

İsveç Başsavcısı Krister Petersson, Olof Palme cinayetiyle ilgili soruşturmanın nihai sonucunu bugün düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

Petersson, “Baş şüpheli Stig Engström. Öldüğü için hakkında yasal işlem başlatamıyorum, soruşturmayı kapatmaya karar verdik” dedi.

Fakat açıklamaya karşı eleştireler de devam ediyor. Başsavcılık her ne kadar Engström’ü katil zanlısı ilan etse de silah bağlantısını çözemedi. Diğer yandan uzun süredir inceleme yapan Savcılık, daha önceki bilgilere ek bir şey koyamadığı için de eleştiriliyor.

Olof Palme, 28 Şubat 1986’da eşi Lisbet’le gittiği sinema salonundan çıkıp evine yürürken, arkadan yaklaşan bir kişinin yakın mesafeden açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

Palme hem ülkesinde, hem de uluslararası platformlarda açık sözlülüğü ve tartışmalı fikirleriyle tanınıyordu. Öldürüldüğü dönem, başbakanlık koltuğundaki ikinci dönemiydi. Ama hala sıradan bir vatandaş gibi yaşıyor, korumaları olmadan geziyordu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin