Başkentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Torun: Madem yanlıştı, Kızılay kabul etmeseydi

Başkentgaz’ın sabihi Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağış yapma kararını 15 Temmuz sonrası aldıklarını söyledi. Usülsüzlük eleştirilerine, “Madem yanlıştı, Kızılay kabul etmeseydi.” şeklinde cevap veren Mehmet Torun, “TÜRGEV’e 31 ev almışsınız zaten, neden doğrudan yardım yapmadınız?” sorusunu ise, “Buna cevap vermeyeceğim.” diyerek geçiştirdi.

Torunlar GYO’nun Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Torun, Kızılay’a yapılan bağışla ilgili açıklamalarda bulundu. Torun Kızılay üzerinden yapılan bağışın TÜRGEV’in yurduna gideceğini bilmediğini söyledi. Vergiden ‘kaçınmadıklarını’ savundu. Mehmet Torun, “Ben bu bağışın şerefiyesinin Kızılay’a kalmasını istiyorum. Madem yanlıştı, Kızılay kabul etmeseydi.” diye konuştu.

NEDEN DOĞRUDAN TÜRGEV’E VERMEDİNİZ?

Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın sorularını cevaplayan Torun, “Kızılay’a yardımı veriyorsunuz. Kızılay Ensar Vakfı’na aktarıyor; o da TÜRGEV’e aktarım yapıyor. Neden dolaylı bir yönteme başvurdunuz. Neden doğrudan vermediniz?” sorusuna, “Bizim buradaki muhatabımız Ensar Vakfı… Kamu yararına çalışan bir vakıf olduğu kararı bulunan bir vakfa bağış yapmakla Kızılay’a bağış yapmak arasında hukuki ve ekonomik açıdan bir fark yoktur.” şeklinde cevap verdi.

VERGİDEN KAÇINMAK İÇİN YAPMADIK

Sarıkaya’nın, “Kızılay Genel Başkanı sizin ‘vergiden kaçınmak için yaptığınızı’ söylüyor. Size böyle bir suçlaması var.” sözleri üzerine ise şöyle konuştu: “Biz 15 Temmuz sonrası bağışlarımızı daha çok Kızılay üzerinden yapma kararı aldık. Bu bizim bir ilke kararımız… Vergiden kaçınmadığımı açıkladım. Başkent Gaz’ın vergiden kaçırma gibi bir durumu yok zaten… Madem yanlıştı, Kızılay kabul etmeseydi.”

3 YORUMLAR

 1. Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’ya not: “Abi, (Hizmet hareketi terminolojisine uygun söylenmiş bir “Abi” değil bu; düpedüz Anadolu ağzı. Durup dururken adamın başını yakmayalım) Kızılay Genel Başkanı “vergi kaçırmak başkadır; vergiden kaçınmak başkadır” derken, “vergiden kaçınmayı” suçlama anlamında kullandığını nereden anladınız? Ya adamlar bu işi o kadar kanıksamışlar ki, suçlama anlamında değil, “yasal hak” anlamında kullanıyorlar…

  Sayın Torun’un kafası biraz daha iyi çalışsa, Muharrem beyin “Kızılay Başkanı suçladı” ifadesine takilmaz, “Kızılay kabul etmeseydi o zaman” diye topu Kızılay’a geri göndereceğine, “hatalı olsaydı, yasal izin verilir miydi hiç !?” şeklinde yasama-yürütme -ve hatta yargıya- doğrudan gönderseydi, işin içinden daha kolay sıyrılırdı…

 2. Temel bir soru daha var:
  Baskentgaz neden yardim yapiyor?
  Baskentgaz ozel de olsa esasen bir kamu kurumudur ve haļkin elzem bir ihtiyacini karsilamakla gorevli.
  Madem fazla kar ediyor, bunu oncelikle gaz fiyatlarina yansitmasi lazim degil mi?
  Halkin buyuk bir kesimi gecinmekte zorluk cekerken, bir gaz dagitim sirketinin keyfi olarak ‘yardim’ yapma luksu var mi???

 3. Avrupada bu konuyla ilgili duzenlemeler var…’sosyal tarif’ denilen bir uygulama var…dar gelirlilere daha ucuz bir tarife uyguluyorlar…baskentgaz amerikaya yurt! (Ki bunun yolsuzluk carkinin bir unsuru oldugunu herkes biliyor) parasi gonderecegine dar gelirlileri subvanse edebilir…tabii boyle bir dusunce icin once hirsizliktan tevbe etmek gerekir sanirim…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin