‘Başkanları Erdoğan atasın’ diyen Y.Şafak yazarı, AKP’li belediyelerin seri seminercisi çıktı

Beka için belediye başkanlarının AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atanması teklifi getiren Yeni Şafak Yazarı Ömer Lekesiz, AKP’li belediyelerin seri seminercilerinden biri çıktı. AKP’li Zeytinburnu belediyesine en son 12 Nisan’da konferans veren Lekesiz, bu belediyeye her ay Şehirlerle Kudüs’ün Hikayesi ve Sanat Bizim Neyimize ismiyle iki seminer veriyor. Geçtiğimiz aylardan itibaren tarandığında Lekesiz’in onlarca semineri bulunuyor.

Daha önce AKP’li belediyeler Başakşehir ve Esenler Belediyesi ile de sıkı ilişki içinde olan Lekesiz’in ismi belediyenin yayın organı olan Şehir ve Düşünce’nin toplantıları ve danışmanlığında da geçiyor. İBB Başkanlığına atanan Mevlüt Uysal’ın Başakşehir Belediyesi başkanlığı döneminde de bu belediyenin seri seminercilerinden biri. Lekesiz, bu seminerlerini yıllardır sürdürüyor.

Lekesiz’in AKP camiasıyla ilişkisi bununla sınırlı değil. Daha önce Kanal 7’de Sözün Gelimi programı, 2006’dan beri Yeni Şafak yazarlığı ve Kitap Eki yayın danışmanlığı işleriyle uğraşıyor.

300-400 BİN LİRA YILLIK RAKAMLAR KONUŞULUYOR

AKP’li belediyelerin yazar ve ünlü simaları konferans ve seminer adıyla besledikleri biliniyor. Rant kavgasını en son Fatih Tezcan deşifre etmişti. Hadi Özışık ve Süleyman Özışık kardeşlerin belediyeleri baskı ile haraca bağladığını iddia eden Fatih Tezcan, yazarlara ve seminercilere ödenen para miktarı olarak 300-400 bin liralardan bahsetmişti.

‘ÖNCE BAŞKAN TEHDİT EDİLİYOR SONRA SERİ SEMİNER VERİYOR NAMUS SATAN YAZARLAR!’

Tezcan AKP’li belediyelerin rant dağıtmasını ve yandaş yazarların bunu fırsatçılığa çevirdiğini şu cümlelerle deşifre etmişti: “Bir yazar gidiyor bir belediye başkanını tehdit ediyor, onun ardından seminer dizisi veriyor ilçede! ‘Belediye başkanı görevden alınacak’ diye yazıyor ağabeyi internet sitesinde, kardeşi diyor ki; ‘Abim öyle yazıyor ama benim site ile ilgim yok’ diyor. ‘Ne yapmak lazım’ diyor buna belediye başkanı, ‘Burada bir seminer yapalım’ diyor, iki kişi… 400 bin lira paralar… ‘Bu dönem olmaz ama’ diyor belediye başkanı ‘Yeni dönemde’… ‘Yoksa devam edeceğiz yazmaya’ diyor, belediye başkanı da çıkarıyor veriyor 200, 300, 400 bin lira. Bunu alan yazar her gün namus satıyor medyada…!”

BAŞKANLARI CUMHURBAŞKANI ATASIN DİYE YAZDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi gündeme getirdiği ‘beka’ meselesi yandaş yazarlarda farklı isteklerin ortaya çıkmasına neden oldu. Yeni Şafak gazetesinin köşe yazarlarından Ömer Lekesiz, “bekamızı demokrasiye feda etmeyelim ve yanlışlıklar bataklığında çırpınıp durmayalım,” diyerek belediye başkanlarının Erdoğan tarafından atanmasını önerdi.

Lekesiz, doğuda seçmenin “Ben oyumu HDP’ye vereyim ama devletimiz onun yerine mutlaka kayyum atasın” mesajı verdiğini öne sürdü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin