Başınızı ağrıtan göz kapaklarınız olabilir

Göz kapağı düşüklüğü sadece estetik bir sorun değildir. Göz kapağının görüş açısını engellediği kişiler, alın kaslarını yukarı kaldırmak zorunda olduğundan baş ağrısı sorunları yaşayabilir. Çünkü, sürekli tekrarlanan bu refleks yüzünden kasların içinden geçen sinirler yoğun baskıya maruz kalıyor.

Göz kapağı estetiği için doktora gidenlerin bazılarında, şiddetli baş ağrısı şikayeti de oluyor. Yapılan araştırmalar, baş ağrılarının sebebinin gergin tutulan alın kaslarının sinirlere baskı yapması sebebiyle oluştuğunu ortaya koyuyor. Söz konusu durum, bu kişilerde alındaki çizgilerin derinleşmesine ve daha yaşlı bir görüntü oluşmasına da yol açıyor.

Görüş açıları bozuluyor

Doğuştan ya da doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak, her yaştan insanın karşılaşabileceği bir problem. Göz kapağının sarkmasıyla normal görüş açısı her insanda bozulabilir. Son derece basit ameliyatsız bir operasyonla göz kapağı düşüklüğü sorunu ortadan kaldırlabiliyor. Dünyada artık hiç kesi yapılmadan uygulanan bu sistemlerle hastalar çok çabuk toparlanarak, sosyal hayatlarına dönebiliyorlar.

***

Tansiyon hafıza problemlerine yol açıyor

Yüksek tansiyon tüm dünyada yaşanan sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Amerikan Kalp Derneği’ne göre Amerika’da her üç kişiden birinde yüksek tansiyon var. Belirti vermediği için, birçok kişinin farkında olmadan yüksek tansiyonla yaşadığı belirtiliyor. Araştırmacılar, kontrol altına alınmayan yüksek tansiyonun felç, kalp krizi, kalp ya da böbrek yetmezliğine yol açabileceğini söylüyor.

Yüksek tansiyonu olan kişilerin hafızayla ilgili problemler yaşadığı araştırmalarla ortaya konulmuş durumda. Alabama Üniversitesi’nde yapılan ve Zihinsel Değerin Düşüklüğü olarak isimlendirilen çalışmada, yüksek tansiyonun önlenebildiği ya da tedavi edilebildiğine işaret edildi. Bunamanın habercisi olabilen zihinsel değer düşüklüğünün de potansiyel olarak önlenebileceği saptandı. Felç geçirmeyen 45 yaş ve üzerindeki yaklaşık 20 bin kişi üzerinde çalışan araştırmacılar, bu kişilerin yüzde 7’sinden fazlasının hafıza problemlerine sahip olduğunu ve hemen hemen yarısının yüksek tansiyon ilacı kullandığını kaydett. Yüksek tansiyon değerlerinin 14-9 olduğunu belirten araştırmacılar, bu verilerin yüksek tansiyonun zihinsel düşüş için risk faktörü olduğunu, ancak neden-sonuç ilişkisini anlamak için daha fazla araştırmanın gerekli olduğu sonucuna vardı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin