Başına poşet geçirildi, evi kazıldı, ölümle tehdit edildi

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Dicle, Dumlupınar ve Haciya Kurda (Kürtmen Hacı) mahallerinde özel harekât polislerinin düzenlediği operasyonlara gözaltına bir kişinin başına poşet geçirilerek işkence yapıldığı iddia edildi.

EVLER KEPÇELERLE KAZILDI

6 Nisan saat 02.00’da başlayan ve sabah saat 08.00’a kadar süren operasyonda, 3 ayrı mahallede eş zamanlı ablukaya alınırken, baskın yapılan evlerde kazı yapmak için iş makineleri götürüldü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; 3 evde arama yapılırken, Dicle Mahallesi’ndeki İbrahim Halil Ercan’a (30) ait ve kısa bir süre önce tadilat için boşaltılan evin içinde, bahçesinde ve yanında bulunan ahırda kepçelerle kazı yapıldı. Aynı uygulama, Dumlupınar ve Haciya Kurda mahallelerinde de yapıldı. Evi tadilatta olduğu için Dumlupınar Mahallesi’nde bir akrabasında misafir kalan İbrahim Halil Ercan ve evde bulunan kişilerin, özel harekât polislerinin hakaretlerine ve kötü muamelesine maruz kaldığı belirtildi. Evde ve çevresinde arama yapıldıktan sonra Ercan’ın kaldığı Dicle mahallesine kadar işkence yapılarak götürüldü.

BAŞINA POŞET GEÇİRİLDİ

İki mahalle arasında önce gözleri bağlanan, darp edilen ve başına poşet geçirilen Ercan’ın getirildiği evinde ise önceden polislerin arama yaptığı ve evin belli yerlerinde kazı yapıldığı aktarıldı.

POLİS ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ

Evin bir odasında bulunan çekmece içinden çıkarıldığı iddia edilen bazı mühimmatları Ercan’a gösteren polisin, “Bunları üstleneceksin, yoksa seni öldürürüz” diye tehdit edildiği belirtildi. 3 adreste yapılan aramaların sona ermesinin ardından gözaltına alınan Ercan, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

SAATLERCE İŞKENCE GÖRDÜ

Gözaltı süresi uzatılan Ercan’la görüşen avukatı, müvekkilinin saatlerce işkence gördüğünü söyledi. Ercan’ın gözaltında tutulduğu sırada çekilen bir fotoğrafında da yüzünde ve başında işkence izleri görülüyor.

Avukatları, Ercan’ın işkenceye maruz kalmasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

Ercan’ın yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin